Քաղաքական 20:47 15/06/2021 Հայաստան
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրառում է արել «Տելեգրամի» իր ալիքում և   կից հրապարակել գաղտնի փաստաթղթից լուսանկարներ։
«Նիկոլովի տրամաբանության մեջ ծայրաստիճան կարևոր հակասություն կա. Պատերազմի ժամանակ նա պնդում էր, որ մենք հաղթում ենք, և դա էր պատճառը, որ նա շարունակեց ռազմական գործողությունները: Պատերազմից հետո նա սկսեց պարտության մեղքը բարդել ցանկացածի վրա` վախկոտ ամբոխ, անհավատարիմ գեներալներ, մարտադաշտից փախչող սպաներ,դժբախտ Շուշի․․․
Այսօր մենք պետք է հարց տանք. Ինչո՞ւ Նիկոլը ավելի շուտ չդադարեցրեց ռազմական գործողությունները:
Կից փաստաթուղթը զեկույց է բարձրաստիճան գերմանացի դիվանագետի հետ հանդիպման մասին: Դրանում գերմանացի դիվանագետը պատմում է Ռուսաստանի նախագահ Պուտինի և Գերմանիայի կանցլեր Մերկելի զրույցի բովանդակության մասին: Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահն այնքան է զարմացել հոկտեմբերի 10-ին զինադադար հաստատելու Նիկոլի մերժումից, որ անհրաժեշտ է համարել պատմել այդ մասին:
Այս մերժումից հետո պատերազմը շարունակվել է ևս 29 օր: Արտաքին գործերի նախարարությունը և վարչապետի աշխատակազմը նմանատիպ փաստաթղթեր են ստացել եվրոպական մի քանի այլ մայրաքաղաքներից: Թե՛ դրանց առկայությունը, թե՛ բովանդակությունը բացարձակ գաղտնի են:

Политика 09:51 16/06/2021 Армения
Бывший посол РА при Святом Престоле Микаел Минасян сделал запись в своем Телеграм-канале и опубликовал фотографии фрагментов секретного документа.
«Есть крайне важное противоречие в николовской логике: во время войны он утверждал, что мы побеждаем и именно это было причиной того, что он продолжал военные действия. После войны он начал перекладывать вину за поражение на кого угодно: струсивший моб, недостаточно лояльных генералов, бегущих с поля боя офицеров, на блеклый и несчастный Шуши.
Сегодня мы обязаны задаться вопросом: а почему Никол не останавливал военные действия раньше?
Приложенный документ - отчет о встрече с высокопоставленным дипломатом ФРГ. В нем немецкий дипломат пересказывает содержание разговора президента РФ Путина с канцлером ФРГ Меркель. Президент РФ был настолько удивлен отказом Никола установить перемирие 10-го октября, что счел необходимым об этом рассказать.
После этого отказа война продолжалась еще 29 дней. Подобные документы поступали в МИД и в аппарат премьера еще из нескольких европейских столиц. Как их существование, так и их содержание абсолютно секретно.