Կրթություն, գիտություն 10:09 17/06/2021 Հայաստան
Հայաստանի պետական տնտեսագիտականհամալսարանում երեկ բեմադրվել է թատերագիր Անահիտ Աղասարյանի և դերասանուհի-բեմադրիչ Տաթևիկ Ղափլանյանի «Իմ անուշ տղա» պիեսը՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմի հերոսներին։ ՀՊՏՀ մարքեթինգի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ 44-օրյա պատերազմում ՀՊՏՀ-ն կորցրել է իր 28 ուսանողներին:
ՀՊՏՀ ռեկտորի խորհրդական, դոցենտ Լիլիթ Դադայանի նախաձեռնությամբ  և ջանքերով, դերակատարներ Անահիտ Հակոբյանի, Մարջան Գուլինյանի, Ինեսա Մարդոյանի, Արամ Պետրոսյանի, Ժորա Ստեփանյանի, Գագիկ Վարդանյանի, Հարություն Սուքոյանի, Վրեժ Սահակյանի և  Վահրամ Ոսկանյանի խաղով կյանք առած ներկայացումը խոնարհումն ու հարգանքն էր՝ ի հիշատակ մեր հերոսների:
Անդրադառնալով բեմադրության մտահղացմանն ու իրագործմանը՝ Լիլիթ Դադայանը նշել  է. «Տարիներ առաջ եմ դիտել Տաթևիկ Ղափլանյանի բեմադրած «Իմ անուշ տղա»-ն՝ նվիրված նրա որդու հիշատակին: Հուզիչ էր, ազդեցիկ, լուսավոր և մինչև հոգու խորքը ցնցող: 44-օրյա պատերազմում ՀՊՏՀ-ն կորցրեց իր 28 ուսանողներին: Տղաների հիշատակին նվիրված միջոցառումների շարքում առաջին մտահղացումս այդ ներկայացումը կյանքի կոչելն էր: Բեմադրությունը որդուն կորցրած մոր տառապանքների, հերոսացումի ու լավատեսության  մասին է: Հույս ունեմ՝ պատերազմի արհավիրքով անցած մեր որդեկորույս մայրերի  հոգիներում այն ապրելու ցանկություն կառաջացնի»:
Ներկայացումն ավարտվել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված հայորդիների լուսանկարների ցուցադրումով և նրանց հերոսացման արժևորմամբ: ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը շնորհակալություն է հայտնել դերակատար ուսանողներին, Լիլիթ Դադայանին, ներկայացմանը ներկա՝ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Լիլիթ Արզումանյանին՝ նշելով, որ դերակատարներից մեկը այդ ինստիտուտի ուսանող է, թատերագիր Անահիտ Աղասարյանին:

Общество 13:09 17/06/2021 Армения
В Армянском государственном экономическом университете (АГЭУ) накануне был показан спектакль по пьесе драматурга Анаит Агасарян и актрисы-постановщика Татевик Капланян «Мой дорогой мальчик», посвященный героям 44-дневной войны.
Как сообщают из АГЭУ, в 44-дневной войне вуз потерял 28 своих студентов.
По инициативе и усилиями советника ректора АГЭУ, доцента Лилит Дадаян, обретший жизнь благодаря игре Анаит Акопян, Марджан Гулинян, Инессы Мардоян, Арама Петросяна, Жоры Степаняна, Гагика Варданяна, Арутюна Сукояна, Врежа Саакяна и Ваграма Восканяна спектакль стал дань уважения памяти героев.
Касаясь идеи постановки спектакля и ее реализации, Лилит Дадаян отметила:  «Я смотрела много лет назад спектакль "Мой дорогой мальчик" в постановке Татевик Капланян, посвященной памяти ее сына. Спектакль был трогательным, светлым, потряс до глубины души. В 44-дневной войне АГЭУ потерял 28 своих студентов. Моей первой мыслью в серии мероприятий, посвященных памяти ребят, было воплотить идею постановки этого спектакля в жизнь. Спектакль о страданиях, героизме и оптимизме матери, потерявшей сына. Надеюсь, это пробудит желание жить в душах наших потерявших сыновей в войне матерей».
Спектакль завершился показом фотографий сынов армянского народа, погибших в 44-дневной войне в Арцахе, и их прославлением. Ректор АГЭУ Диана Галоян поблагодарила сыгравших в спектакле студентов, Лилит Дадаян, ректора Ереванского государственного института театра и кино Лилит Арзуманян, драматурга Анаит Агасарян.