Քաղաքական 21:19 20/06/2021 Հայաստան
Քվեարկության մասնակցությունը 49.4 տոկոս է, ամենացածր մասնակացությունը Շիրակում է, ամենաբարձրը՝ Սյունիքում
Մայրաքաղաք Երևանում քվեարկելու իրավունք ունեցող 859 հազար քաղաքացիներից ժամը 20։00-ի դրությամբ ընտրություն կատարել է 442 հազար 8846-ը կամ քվեարկելու իրավունք ունեցողների 51.55 տոկոսը։
Ընթացող ասուլիսում նման տվյալներ հրապարակեց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը՝ ներկայացնելով մինչև ժամը 20։00-ն արտահերթ ընտրությունների քվեարկության մասնակիցների վերաբերյալ նախնական տեղեկատվություն։
Արագածոտնի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 117. 472 է, քվեարկել է 58.737 կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 50 տոկոսը։
Արարատի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 223. 360 է, քվեարկել է 113.625  կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 50.87 տոկոսը։
Արմավիրի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 235. 840 է, քվեարկել է 104.880 կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 44.47 տոկոսը։
Գեղարքունիքի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 189. 527 է, քվեարկել է 86.173  կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների  45.47  տոկոսը։
Լոռու մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 233.552 է, քվեարկել է 109.141 կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 46.73 տոկոսը։
Կոտայքի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 242.022 է, քվեարկել է 121.212  կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 38.77 տոկոսը։
Շիրակի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 226.763 է, քվեարկել է 93.510  կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 50.08  տոկոսը։
Սյունիքի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 109.726  է, քվեարկել է 66.252 կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների  56.05  տոկոսը։
Վայոց Ձորի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 46.620 է, քվեարկել է 26.132 կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 42.66 տոկոսը։
Տավուշի մարզում քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 109. 690 է, քվեարկել է 58.666 կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 53.48  տոկոսը։
«Այսպիսով հանրապետությունում քվեարկելու իրավունք ունեցող 2 մլն 593 հազար 572 քաղաքացիներից ժամը 20։00-ի դրությամբ քվեարկել են 1 մլն 281 հազար 174 քաղաքացի կամ քվեարկելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների 49.4 տոկոսը»,- ասաց ԿԸՀ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ ժամը 11-ի դրությամբ մասնակցությունը կազմում էր 12.2 տոկոս, իսկ ժամը 14-ի դրությամբ՝ 26.82 տոկոս, ժամը՝17-ի դրությամբ՝ 38.17 տոկոս։
Նշենք, որ 2018-ի դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների մասնակցությունը ժամը 17։00-ի դրությամբ կազմում էր 39.54 տոկոս։

Политика 21:48 20/06/2021 Армения
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Армении обнародовала данные о явке граждан на внеочередных выборах в Национальное Собрание РА 20 июня.
В столице Армении Ереване из 859 тысяч граждан, имеющих право на участие в голосовании, по положению на 20:00 проголосовали  442 846 избирателей или 51.55 % граждан, имеющих право голоса.
На пресс-конференции данные представил председатель ЦИК РА Тигран Мукучян, обнародовав предварительную информацию об участниках голосования на парламентских выборах до 20:00.
В Арагацотнской области Армении число имеющих право голоса граждан составляет 117. 472, проголосовали 58.737  или 50 %.
В Араратской области число имеющих право голоса граждан составляет 223. 360, проголосовали 113.625  или 50.87 %.
В Армавирской области число имеющих право голоса граждан составляет 235. 840,  проголосовали 104.880 или 44.47 %.
В Гегаркуникской области число имеющих право голоса граждан составляет 189. 527, проголосовали 86.173 или 45.47 %.
В Лорийской области число имеющих право голоса граждан составляет 233.552, проголосовали 109.141 или 46.73 %.
В Котайкской области число имеющих право голоса граждан составляет 242.022, проголосовали 121.212  или 38.77 %.
В Ширакской области число имеющих право голоса граждан составляет 226.763, проголосовали 93.510  или 50.08 %.
В Сюникской области число имеющих право голоса граждан составляет 109.726,  проголосовали 66.252 или 56.05%.
В Вайоцдзорской области число граждан, имеющих право голоса, составляет 46.620, проголосовали 26.132 или 42.66 %.
В Тавушской области число граждан, имеющих право голоса, составляет 109. 690, проголосовали 58.666 или 53.48  %.
«Таким образом, в Армении из 2.593.572 граждан, имеющих право голоса, к 20:00 проголосовали 1 млн 281 тыс. 174 избирателя или 49.4% имеющих право голоса граждан», – сказал председатель ЦИК.