Մշակույթ 12:07 23/06/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանի Ռուբցովսկի շրջանի «Ազգագրական խճանկար» ժողովրդական մշակույթի կենտրոնի Տիխոնովի անվան պատկերասրահում բացվել է Մուշեղ Սարգսյանի անհատական ցուցահանդեսը:
РТВ հեռուստաընկերությանը մեկնաբանը նշում է՝ ցուցադրությունը դիտելու հենց առաջին րոպեից զգացվում է արևելյան նկարչության բույրը: Նրա արևոտ նկարները ճանաչելի են հենց առաջին հայացքից:
«Մուշեղ Սարգսյանն աշխատում է բոլոր ժանրերում՝ դիմանկարներ, բնանկար, նատյուրմորտ: Իր ստեղծագործական գործունեության ընթացքում նկարիչը բազմիցս դիմել է գեղանկարչության ամենադժվար ժանրերից մեկին՝ ինքնադիմանկար: Ցուցահանդեսը ներկայացնում է հեղինակի տարբեր տարիների դիմանկարները: Ամենավաղ աշխատանքը 1990-ին նկարչի ինքնանկարն է, բայց կան նաև վերջերս կատարված աշխատանքներ»,- ասել է թանգարանի գլխավոր մասնագետ Սվետլանա Տատարչուկը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 100 գեղանկար և կիրառական-արվեստի նմուշներ: Ցուցահանդեսը հիշեցնում է վառ գորգ, որտեղ նատյուրմորտները փոխարինվում են դիմանկարներով:
Լրագրողի ներկայացմամբ, հեղինակին բնորոշ է արևելյան կոլորիտն ու հագեցած գույները, չէ՞ որ նա ծնվել է հայկական Արարատ քաղաքում.
«Ծագումով հայ նկարիչը կլանել է երկու ժողովուրդների՝ ռուս և հայ մշակույթը»:
Թանգարանի գլխավոր մասնագետը նշում է, որ Մուշեղ Սարգսյանի ստեղծագործական մեթոդի հիմքը ռոմանտիկ ռեալիզմն է, որում նա «հաջողությամբ սինթեզել է Մարտիրոս Սարյանի գեղանկարչական դպրոցի ազգային հայկական ավանդույթներն ու ռուսական արվեստը»:
Գեղանկարիչը խոստովանում է՝ ուղղակի սիրում է նկարել:
«Տրամադրություն կա՝ նկարում եմ: Թուղթը դնում եմ մեքենայի մեջ, և ինչ-որ տեղ ինչ-որ բան տեսնում եմ, դուրս գալիս է, կանգնում եմ: Լեռներում հետաքրքիր է, բայց դաշտերում էլ կարելի է ինչ որ հետաքրքիր բան գտնել: Ամենուր կարելի է գտնել»,- ասել է Մուշեղ Սարգսյանը:

Культура 19:13 22/06/2021 В мире
В рамках работы Центра народной культуры российского города Рубцовска «Этнографическая мозаика» в Картинной галерее имени Тихонова состоялось открытие персональной выставки одного из талантливейших художников Рубцовка Мушега Саркисяна, передает телекомпания РТВ.
Как отмечает корреспондент телеканала, с первых  минут просмотра картин Мушега Саркисяна ощущается аромат восточной живописи. Его солнечные картины узнаваемы с первого взгляда.
«Мушег Саркисян работает во всех жанрах, это и портреты, и пейжази, и натюрморты. На протяжении своего творческого пути  художник не раз обращался к одному из самых сложных жанров живописи - автопорртету. И на выставке как раз представлены авторпортреты разных лет. Самая ранняя работа – это автопортрет художника, написанный в 1990 году, но есть и свежие работы»,- отмечает главный специалист краеведческого музея Светлана Татарчук.
В экспозиции выставки представлено 100 произведений изобразительного и декоративно-прикладного творчества. Композиция выставки напоминает яркий ковер, где натюрморты чередуются с портретами.
По словам журналиста, характерная черта его авторской манеры – это восточный колорит и насыщенность цветов, ведь он родился в армянском городе Арарат. «Армянин по происхождению, художник впитал себя культуру двух народов: русского и армянского».
Главный специалист краеведческого музея замечает, что основой его творческого метода является романтический реализм, в котором Мушег Саркисян «удачно синтезировал национальные армянские традиции живописной школы Мартироса Сарьяна и русского отечественного искусства».
Сам живописец признается, что просто любит рисовать.
«Настроение есть, и рисую. Бумагу бросил в машину, и что-нибудь где-нибудь увидел, понравилось, остановился… В горах интересно, но на полях тоже можно найти что-нибудь интересное. Везде можно найти»,- говорит Саркисян.