Հասարակություն 16:09 23/06/2021 Հայաստան
Խոնավությունից պոկված առաստաղ, քանդված հատակ, դեֆորմացված պատեր, կոմունալ հարմարությունների բացակայություն և ապագայի նկատմամբ անորոշություն…
Լոռու մարզի Լեռնավան գյուղում ապրող Հակոբյանների ընտանիքը վագոն-տնակում մի ամբողջ կյանք է անցկացրել: Երկաթյա պատերի մեջ ապրելու համար ընտանիքից պահանջվել են երկաթյա նյարդեր: 27 քմ մակերեսով տարածքում երեք երեխա է մեծացել:
Բազմանդամ ընտանիքի հայրը՝ Սամվելը, տարիներ առաջ փորձել է լուծում գտնել և շինարարություն է սկսել, սակայն գործը կիսատ է մնացել: Նախորդ գարնանն ընտանիքն ընդգրկվել է գործընկեր կառույցների՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրում: Վագոն-տնակում ծնված Մանվելն իր ձեռքերով է կառուցել ծնողների երազած տունը: Երկաթյա կացարանի ճնշող պատերին հրաժեշտ տված դուստրերի համար «հայրական տուն» արտահայտությունը նոր ու լուսավոր իմաստ է ստացել:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ համավարակի պատճառով, աջակցող կողմերը շինարարության ընթացքին հետևել են տեսազանգի միջոցով: Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը բնակարանամուտին դարձյալ մասնակցել է նույն ձևաչափով և դիմել է Մանվելին:
«Մանկության և պատանեկության տարիների դժվարությունները երբեմն խորը հետք են թողնում: Փորձե՛ք անցյալում թողնել այդ հիշողությունները: Ձեզ հաջողվել է պայքարել, ամրանալ և ամբողջությամբ փոխել ձեր կյանքի հետագա ընթացքը: Արդյունքը գոհացնող է. դուք հասել եք ձեր երազանքի իրականացմանը, մեզ էլ հաջողվել է ծրագիր իրականացնել դժվար ժամանակահատվածում:  Այժմ կենտրոնացե՛ք այլ նպատակների իրականացման վրա»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Դոմիկում հայտնվեցինք երկրաշարժից հետո: Շատ դժվարությամբ եմ երեք երեխաներիս մեծացրել: Ամռանը՝ շոգ, ձմռանը՝ ցուրտ, աշնանը՝ անձրևի կաթոցներ տակ: Երբ ամբողջ ընտանիքով հավաքվում էինք, բոլորս պետք է զգաստ կանգնեինք, որ տեղավորվեինք այդ տարածքում: Հիմա արդեն ամեն ինչ այլ է: Փոխվել են նաև մեր երազանքները. տղայիս ամուսնացնելու մասին եմ երազում», -ասել է տանտիրուհին՝ Լարիսա Չալիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցության արդյունքում, միայն 2020 թվականին, աջակցություն է ստացել Հայաստանի տարբեր մարզերում բնակվող 96 ընտանիք:

Society 16:18 23/06/2021 Armenia
Moisture-torn ceiling, dilapidated floor, deformed walls, lack of utilities and uncertainty about the future…The Hakobyans from Lernavan village of Lori region have spent a whole life in a metal container. Iron walls required iron nerves. Three children grew up in a container in just 27 square meters.
Years ago, the father of the extended family, Samvel, tried to find a solution and started construction, but it was left unfinished. Last spring, the family was included in the housing project implemented by partner organizations, Viva-MTS and the Fuller Housing Center in Armenia. Manvel, who was born in a metal container, has built the house of his parents with his own hands. Now, the parents' house has got a new and a bright meaning for the daughters of the family, who have left the walls of the oppressive metal container after marriage.
Due to the pandemic, the supporting parties followed the construction process through video call. Viva-MTS General Manager addressed to Manvel during the call.
“Hardships of childhood and youth sometimes leave deep scars. Try to leave those memories behind. You have been able to fight, get stronger, and fully change the course of your life. The result is satisfactory: you have achieved your dream, and we have managed to implement a program in this hard time. Now focus on fulfilling other aims,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
“We have lived in a metal container since the earthquake. I have raised my children passing through many hardships. It was hot in summertime, cold in wintertime and leaking during fall. We had to stand straight so as everyone could fit in that small area, when the entire family gathered. Now everything has changed. Our dreams have changed, too. Now I dream that my son gets married,” said the hostess, Larissa Chalikyan.
As a result of the partnership between Viva-MTS and the “Fuller Center for Housing Armenia”, in 2020 alone, 96 families living in different regions of Armenia have been assisted.