Հասարակություն 17:07 24/06/2021 Հայաստան
Գերեվարված Մելս Ամբարդարյանի եղբայր՝ Տիգրան Ամբարդարյանը հայտնում է, որ այս պահին դադարեցնում է կառավարության մոտ սկսած նստացույցը:
«Այսօր կառավարությունից մեզ հրավիրեցին ներս և մենք հանդիպեցինք կառավարության ներկայացուցիչների հետ։ Մեզ լսեցին և քննարկեցինք մեր առաջարկած պայմանները։ Դրանք են.
1. Ստեղծել ժամանակավոր հանձնաժողով, որն անընդհատ անմիջական կապ պետք է ունենա գերիների հարազատների հետ (խոստացել են ձևավորել վաղը` 25.06.2021)
2. Մեր քննարկման արդյունքում համաձայնվեցինք լրացուցիչ ժամանակ տրամադրել կառավարությանը շարունակելու ջանքերը և մոտ ժամանակում տեղեկացնելու կատարված աշխատանքների մասին։
Եթե բոլոր քննարկված պայմանները և պահանջները չպահպանվեն մինչև հուլիսի կեսերը, ես կվերսկսեմ նստացույցը և ավելի լայն բողոքի ակցիաներ կբարձրացնեմ ընկերներիս հետ միասին»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ Տիգրան Ամբարդարյանը  այյսօր առավոտյան հայտնել էր անժամկետ նստացույց սկելու մասին, պահանջն էր ներկայիս իշխանություններից՝ Ադրբեջանի դիմաց պահանջ դնել՝ անհապաղ դադարեցնել մեր եղբայրների նկատմամբ կեղծ դատավարությունը և վերադարձնել Հայաստան առանց նախապայմանների։

Society 19:21 24/06/2021 Armenia
Tigran Ambardaryan, the brother of Armenian soldier Mels Ambardaryan who was captured by Azerbaijani forces in Khtzaberd on December 13, announced the end of his sit-in strike outside the government building for now.
In a Facebook post on Thursday, he said they held a meeting with government officials, who promised to meet their demands.
"Today we were invited into the government and met with government officials. They listened to us and discussed the conditions we put forward. They are the following:
1. To establish an ad hoc commission, which must have constant direct contact with the relatives of the captives (promised to be set up tomorrow, 25 June).
2. As a result of our discussions, we agreed to give extra time to the government to continue its efforts and to report about the work done in the near future.
If all the conditions discussed and the requirements are not met by mid-July, I will resume the sit-in strike and will hold more widespread protests with my friends," he wrote.
Tigran Ambardaryan announced an indefinite sit-in strike on Thursday morning, demanding that the Armenian government raise the issue of prisoners before Azerbaijan, stop fabricated trials against the Armenian captives in Baku and return them without any preconditions.