Հասարակություն 10:10 25/06/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հինգշաբթի երեկոյան հրամանագիր է ստորագրել բնակելի շենքի փլուզումից հետո Ֆլորիդայում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին, ինչպես նաև կարգադրել է դաշնային օգնություն տրամադրել տեղական իշխանություններին: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Այսօր Նախագահ Ջո Բայդենը արտակարգ դրություն հայտարարեց Ֆլորիդայում և կարգադրեց դաշնային օգնություն տրամադրել՝ լրացնելու տեղի իշխանության ջանքերը Սուրֆսայդ քաղաքի շենքի փլուզման հետևանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակից դուրս գալու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բայդենի հրամանը ներառում է Ֆլորիդայի իշխանություններին ԱՄՆ ազգային անվտանգության դեպարտամենտի և երկրի արտակարգ իրավիճակների կառավարման դաշնային գործակալության օգնությունը:
Հինգշաբթի գիշերը 12-հարկանի շենքը փլուզվել է Մայամի-Դադե շրջանում գտնվող Սուրֆսայդ քաղաքում: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ մեկ մարդ է զոհվել, 99 մարդու ճակատագիրն անհայտ է մնում: Դեպքի վայրում երթևեկությունը սահմանափակված է: Տեղում աշխատում են ոստիկանության և հրշեջ ծառայության աշխատակիցները:
Ավելի ուշ Վեստի.ռու-ն հայտնել է. որ ավերվել է 130 բնակարանի մոտ կեսը: Հայտնի է 40 մարդու փրկության մասին: Պաշտոնապես հաստատվել է երեք բնակչի մահը։  99 մարդու ճակատագիրն անհայտ է մնում։

Society 10:35 25/06/2021 World
U.S. President Joe Biden approved an emergency declaration in the state of Florida and ordered federal assistance to supplement state and local response efforts after a building collapse near Miami left at least one dead and nearly 100 missing, Reuters reported.
"The President's action authorizes the Department of Homeland Security, Federal Emergency Management Agency (FEMA), to coordinate all disaster relief efforts," the White House said on Friday.
Rescue crews picked through tons of rubble on Thursday looking for survivors after the collapse of part of the oceanfront apartment tower in Surfside near Miami.
Search teams detected sounds of banging and other noises but no voices coming from the mounds of debris hours after a large section of the Champlain Towers South condominium in Surfside, a barrier island town across Biscayne Bay from the city, crumbled to the ground, authorities said.
What caused the 40-year-old high-rise to tumble into a heap in a matter of seconds was not immediately known, though local officials said the 12-story tower was undergoing roof construction and other repairs.
Miami-Dade County Mayor Daniella Levine Cava told reporters on Thursday 99 people remained unaccounted for some 18 hours after the collapse, though some may not have been in the building at the time.
Another 102 individuals whose whereabouts were initially unknown have since been located and "declared safe," she said.
A fire official said earlier that 35 people were evacuated from the portion of the high-rise left standing, and response teams using trained dogs and drones in the search pulled two individuals from the rubble - one of them was dead.