Հասարակություն 09:49 25/06/2021 Արցախ
Մարտակերտի շրջանում ռուս խաղաղապահներն ապահովում են բջջային կապի աշտարակների վերականգնման աշխատանքների անվտանգությունը
Մարտակերտի շրջանում ռուս խաղաղապահներն ապահովում են բջջային կապի աշտարակների վերականգնման աշխատանքների անվտանգությունը: Այդ մասին հաղորդագրություն է տեղադրված ՌԴ ՊՆ պաշտոնական կայքէջում:
«Նոր աշտարակը մեզ հնարավորություն է տալիս երեք բնակավայրեր ապահովել բջջային կապով և ինտերնետով: Մեր անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը»,- ասել է շինարարական կազմակերպության ներկայացուցիչ Դավիթ Առուստամյանը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ բջջային կապի աշտարակներից բացի, կտեղադրվեն սարքավորումներ` անլար համընդգրկուն ցանց ստեղծելու համար, ինչը կբարձրացնի տեղեկատվության փոխանակման արագությունը և կբարելավի հաղորդակցությունը:
«Արցախի տարածքում ռազմական գործողությունների ընթացքում որոշ աշտարակներ վնասվել են, այդ պատճառով էլ բջջային կապը շատ բնակավայրերում մինչ օրս բացակայում էր և անկայուն էր»,-հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:

Общество 11:05 25/06/2021 Регион
В Мартакертском районе российские миротворцы обеспечивают безопасность работ по восстановлению вышек сотовой связи
В Мартакертском районе при обеспечении безопасности российских миротворцев ведутся работы по восстановлению вышек сотовой связи. Об этом сообщает Минобороны РФ.
«Новая вышка дает нам возможность обеспечить сотовой связью и интернетом три населенные пункта. Нашу безопасность обеспечивают миротворческие силы Российской Федерации» - сказал представитель строительной организации Давид Арустамян.
В сообщении отмечено, что помимо вышек сотовой связи, будет установлено оборудование для создания беспроводной широкополосной сети, которая позволит повысить мобильность, скорость обмена информацией и улучшить коммуникацию.
«За время боевых действий на территории Нагорного Карабаха часть вышек были повреждены, из-за этого во многих населенных пунктах сотовая связь отсутствовала и до сих пор остается нестабильной»,- сообщает оборонное ведомство России.