Քաղաքական 11:25 26/06/2021 Տարածաշրջան
Վրաստանը բոլոր առումներով պատրաստ է դառնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ուրբաթ խորհրդարանում ասել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ ներկայացնելով կառավարության կատարած աշխատանքների տարեկան զեկույցը:
Նրա խոսքով ՝ Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը մասնակցող վրացի զինծառայողները ամբողջ աշխարհին ցույց են տվել իրենց պրոֆեսիոնալիզմը:
«Ես ուզում եմ անկեղծորեն շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր զինվորականներին, ովքեր այժմ վերադառնում են Աֆղանստանից, իրենց հայրենիքին ծառայելու համար»,-ասել է Ղարիբաշվիլին:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին՝ վարչապետը նշել է, որ Վրաստանի համար չափազանց կարևոր է խաղաղության և կայունության պահպանումը:
«Մենք շարունակում ենք հավասարակշռված և փոխշահավետ քաղաքականություն վարել: Այս քաղաքականության շատ կարևոր բաղադրիչը ԱՄՆ-ի աջակցությամբ իմ վերջին միջնորդությունն էր` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև համաձայնության գալու հարցում»,-ասել է Ղարիբաշվիլին:
Նա նշել է, որ վրացական կողմը պատրաստ է շարունակել միջնորդությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ հանուն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության:

Политика 11:38 26/06/2021 Регион
Грузия по всем параметрам готова стать членом НАТО, заявил в пятницу в парламенте премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, представляя ежегодный доклад о проделанной правительством работе. Его слова приводит Интерфакс.
По его словам, грузинские военнослужащие, участвующие в миссии НАТО в Афганистане, показали всему миру свой профессионализм.
"Я хочу искренне поблагодарить всех наших военных, возвращающихся сейчас из Афганистана, за службу родине", - сказал Гарибашвили.
Касаясь ситуации в регионе, премьер-министр отметил, что для Грузии крайне важно сохранение мира и стабильности.
"Мы продолжаем сбалансированную и взаимовыгодную политику. Очень важной составляющей этой политики было мое недавнее посредничество при поддержке США в достижении соглашения между Арменией и Азербайджаном", - сказал Гарибашвили.
Он отметил, что грузинская сторона готова продолжить посредничество между Арменией и Азербайджаном ради мира и стабильности в регионе.