Քաղաքական 16:22 28/06/2021 Հայաստան
ԵՄ խորհուրդը թույլատրել է ավիացիոն համաձայնագիր ստորագրել Հայաստանի հետ․ տոմսերի գները կարող են իջնել
Եվրամիության խորհուրդը թույլ է տվել ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն տարածքի վերաբերյալ համաձայնագրեր ստորագրել Հայաստանի և Ուկրաինայի հետ: Կանաչ լույս ստացան նաև Թունիսի և Քաթարի հետ նման համաձայնագրերը: Որոշումը կայացրել են ԵՄ երկրների նախարարներն այսօր՝ հունիսի 28-ին։ Այս մասին գրում է Deutsche Welle-ն՝ հղում անելով Եվրամիության խորհրդի մամուլի ծառայությունը:
«ԵՄ խորհուրդն այժմ պատրաստ է ստորագրել ավիացիայի չորս կարևոր համաձայնագրեր, որոնք կբարելավեն ավիաընկերությունների շուկայի հասանելիությունը և կբարձրացնեն հաղորդակցությունն ու քաղաքացիների տեղաշարժի ազատությունը: Միևնույն ժամանակ, դրանք երաշխավորում են անվտանգության բարձրագույն մակարդակ և հավասար պայմաններ ստեղծում»,- ասել է Պորտուգալիայի ենթակառուցվածքների նախարար Նունո Սանթոսը, որն այժմ նախագահում է ԵՄ Խորհրդում:
Ակնկալվում է, որ բոլոր չորս պայմանագրերը կստորագրվեն այս աշնանը: Դրանից հետո դրանք պետք է վավերացվեն ստորագրող երկրների, Եվրամիության, ինչպես նաև ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից: Մինչև այս գործընթացի ավարտը՝ ավիացիոն համաձայնագրերը Ուկրաինայի, Հայաստանի և Քաթարի հետ ժամանակավորապես կկիրառվեն։
Ի՞նչ է ԵՄ ընդհանուր ավիացիոն տարածքը Ուկրաինայի և Հայաստանի հետ
Ընդհանուր ավիացիոն տարածքի համաձայնագիրը հաճախ անվանում են «բաց երկինք»: Այն չպետք է շփոթել ռազմական հետախուզական թռիչքների հետ կապված «Բաց երկնքի մասին» պայմանագրի հետ:
Ընդհանուր ավիացիոն տարածքը վերաբերում է քաղաքացիական ավիացիային և նախատեսում է օդային տրանսպորտի շուկաների փոխադարձ բացում ԵՄ և հարևան երկրների միջև: Խոսքը ուղևորափոխադրումների, բեռնափոխադրումների և փոստային փոխադրումների մասին է:
Ակնկալվում է, որ ընդհանուր օդային տարածքը Ուկրաինայի և Հայաստանի քաղաքացիների համար Եվրամիություն թռչելու ավելի շատ հնարավորություններ կբացի, ինչպես նաև կնպաստի օդային փոխադրումների շուկայում մրցակցությանը, ինչը, ի վերջո, կարող է իջեցնել տոմսերի գները:

Политика 17:51 28/06/2021 Армения
Совет ЕС дал «зеленый свет» соглашению об общем авиапространстве с Арменией: цены на билеты могут снизиться
Совет Евросоюза разрешил подписать соглашения об общем авиационном пространстве ЕС с Украиной и с Арменией. "Зеленый свет" получили также подобные соглашения с Тунисом и Катаром. Решение было принято министрами стран ЕС в понедельник, 28 июня. Как передает Deutsche Welle, об этом сообщили в пресс-службе Совета Евросоюза.
"Совет ЕС теперь готов подписать четыре важных авиационных соглашения, которые улучшат рыночный доступ для авиалиний и усилят связи и свободу перемещения граждан. В то же время они гарантируют высший уровень безопасности и создадут равные правила игры", - заявил Нуну Сантуш, министр инфраструктуры Португалии, которая председательствует в этом полугодии в Совете ЕС.
Отмечается, что подписание всех четырех соглашений ожидается осенью нынешнего года. Затем их требуется ратифицировать странами-подписантами, Евросоюзом, а также всеми государствами-членами ЕС. До завершения этого процесса авиационные соглашения с Украиной, Арменией и Катаром будут применяться временно.
Что такое общее авиационное пространство ЕС с Украиной и Арменией?
Соглашение об общем авиационном пространстве часто еще называют "открытым небом". Его не следует путать с Договором по открытому небу, относящимся к разведывательным полетам военной авиации. Украина, например, уже давно является участницей этого договора, тогда как Россия вышла из него в июне. Общее авиационное пространство касается гражданской авиации и предусматривает взаимное открытие рынков авиаперевозок между ЕС и соседними с ним странами. Речь идет о пассажирских, грузовых и почтовых перевозках.
Ожидается, что общее авиационное пространство откроет для граждан Украины и Армении больше возможностей летать в Евросоюз, а также будет способствовать конкуренции на рынке авиаперевозок, что в итоге может снизить цены на билеты.