Քաղաքական 16:34 28/06/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանը կշարունակի ֆինանսավորել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓՀԳՀ) ծրագրերը և աջակցել նրա մարդասիրական աշխատանքին: Այս մասին այսօր, Tass-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ բանակցություններ սկսելով ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ:
«Մենք ֆինանսավորում ենք ՄԱԿ ՓՀԳՀ մի շարք ծրագրեր աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում, առաջին հերթին մեր անմիջական միջավայրում: Եվ մենք ենթադրում ենք, որ գերատեսչության հետագա աշխատանքը կշարունակի հենվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի ամուր սկզբունքների վրա՝  անկողմնակալություն, չեզոքություն և օբյեկտիվություն», - ասել է Լավրովը:
Նա ավելացրել է, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի դերը աշխարհում մարդասիրական խնդիրների լուծման գործում: Լավրովի խոսքով ՝ այս աշխատանքը հատկապես արդիական է կորոնավիրուսային համաճարակի համատեքստում:

Общество 16:42 28/06/2021 В мире
Россия продолжит финансировать проекты Управления верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) и поддерживать его гуманитарную деятельность. Об этом, как передает ТАСС,  заявил в понедельник министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, открывая переговоры с верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди.
"Мы финансируем целый ряд проектов УВКБ в различных регионах мира, прежде всего в нашем ближайшем окружении. Будем продолжать поддерживать ваше управление добровольными взносами. И исходим из того, что дальнейшая работа управления продолжит опираться на прочные принципы международного гуманитарного права: беспристрастность, нейтральность и объективность", - сказал министр.
Он добавил, что российская сторона ценит роль, которую Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев играет в решении гуманитарных проблем в мире. По словам Лаврова, эта работа особенно актуальна в условиях пандемии коронавируса.