Քաղաքական 16:34 28/06/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանը կշարունակի ֆինանսավորել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի (ՄԱԿ ՓՀԳՀ) ծրագրերը և աջակցել նրա մարդասիրական աշխատանքին: Այս մասին այսօր, Tass-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ բանակցություններ սկսելով ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ:
«Մենք ֆինանսավորում ենք ՄԱԿ ՓՀԳՀ մի շարք ծրագրեր աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում, առաջին հերթին մեր անմիջական միջավայրում: Եվ մենք ենթադրում ենք, որ գերատեսչության հետագա աշխատանքը կշարունակի հենվել միջազգային մարդասիրական իրավունքի ամուր սկզբունքների վրա՝  անկողմնակալություն, չեզոքություն և օբյեկտիվություն», - ասել է Լավրովը:
Նա ավելացրել է, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի դերը աշխարհում մարդասիրական խնդիրների լուծման գործում: Լավրովի խոսքով ՝ այս աշխատանքը հատկապես արդիական է կորոնավիրուսային համաճարակի համատեքստում:

Society 20:00 28/06/2021 World
Russia will continue funding projects of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) and supporting its humanitarian activity, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Monday in the run-up to talks with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi.
"We finance a range of UNHCR projects in different regions of the world, first and foremost in our near vicinity. We will continue supporting your agency with voluntary contributions. We believe that the further work of the agency will continue to be based on the steady principles of international humanitarian law: impartiality, neutrality, and objectivity," the minister said, as quoted by TASS news agency.
He added that Russia values the role the UNHCR plays in the solution of global humanitarian issues. According to Lavrov, this work is especially relevant during the COVID-19 pandemic.