Քաղաքական 20:38 29/06/2021 Հայաստան
ԱԺ ընտրություններից 10 օր անց արձանագրում ենք, որ պոպուլիզմն ու անպատասխանատվությունը շարունակում են գերիշխել։ Այս մասին «Հայաստան» դաշինքի 1-ին ընդհանուր ժողովի ընթացքում ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» դաշինքի անդամ Իշխան Սաղաթելյանը։
«Հրապարակված արդյունքները չարդարացրեցին ոչ միայն մեր քաղաքական թիմի, այլև Հայաստանի, Արցախի, Սփյուռքի մեր հայրենակիցների զգալի մասի սպասումները։ Ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու ենք Սահմանադրական դատարանում»,- ասաց նա։
Իշխան Սաղաթելյանի դիտարկմամբ՝ ընտրությունից հետո, այսօրվա դրությամբ ունենք մի կողմից երկիրը պարտության տարած, ապազգային, անկարող, անպատասխանատու իշխանություն, մյուս կողմից՝ հաղթանակներ, վերելքներ ապահոված, ժողովրդի առաջ պատասխանատու ընդդիմություն։
Նա նաև երախտագիտություն հայտնեց դաշինքի օգտին քվեարկած քաղաքացիներին։
«Հանդես ենք գալու որպես արմատական ընդդիմություն։ Շարունակելու ենք պետականանության, մեր արժանապատվության համար պայքարը։ Մեր քաղաքական օրակարգը մնում է նույնը»,- հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը։
Անդրադառնալով ներկա իշխանության գործունեությանը, նա նշեց.
«Սրանց ձախողումները, ցավոք, իրենց մաշկի վրա զգալու է յուրաքանչյուր հայ ընտանիք։ Սրանք դժբախտություն են բերում։ Եվ մենք այս իշխանության վախճանն ամեն օր մոտեցնելու ենք վերջին»։
Նրա խոսքով՝  պետք է հակազդեն դավաճանական մեկ այլ ծրագրի, որը տևական ժամանակ իշխանությունները փորձում են իրականացնել։
«Հետևողականորեն Արցախի հանրապետությունն ու ապագան դուրս են մղվել մեր ժողովրդի օրակարգից։ Արցախն անտերությանն է մատնվել։ Արցախի ու Արցախի պաշտպանության մասին չեն խոսում։ Ձեռքները լվացել են Արցախի խնդրից։ Անհրաժեշտ է համաժողովրդաան զորաշարժ, Արցախին մենակ չպետք է թողնենք, մենք նրա թիկունքը պինդ պահելու խնդիր ունենք»,- ասաց նա և շեշտեց՝ չկա Արցախ, չկա նաև Հայաստան։

Политика 20:59 29/06/2021 Армения
Спустя 10 дней после выборов в Национальное Собрание Армении мы констатируем, что популизм и безответственность продолжают доминировать. Об этом на I общем собрании альянса «Армения» заявил представитель Верховного органа входящей в состав альянса АРФД Ишхан Сагателян.
«Опубликованные результаты выборов не оправдали ожиданий не только нашей политической команды, но и большинства наших соотечественников в Армении, Арцахе и Диаспоре. Мы будем оспаривать результаты выборов в Конституционном суде», – сказал он.
По словам Сагателяна, сегодня, после выборов, у нас есть, с одной стороны, антинациональная, бездарная, безответственная власть, которая повела страну к поражению, с другой стороны – оппозиция, добившаяся побед и успехов, ответственная перед народом.
Он также выразил благодарность гражданам, проголосовавшим за альянс.
«Мы будем действовать как радикальная оппозиция. Мы продолжим борьбу за нашу государственность, за наше достоинство. Наша политическая повестка остается прежней», – заявил Сагателян.
Касаясь деятельности действующей власти, Ишхан Сагателян на первом общем собрании альянса «Армения» дал следующую оценку:
«К сожалению, их провалы почувствует на своей шкуре каждая армянская семья: они приносят несчастье. И мы будем приближать с каждым днем конец их пребывания у власти».
По его словам, нужно противодействовать очередной предательской программе, которую эти власти пытаются реализовать в настоящий момент.
«Республика Арцах и ее будущее последовательно выведены с повестки дня нашего народа. Арцах брошен на произвол судьбы. Они не говорят об Арцахе и о защите Арцаха. Умыли руки от вопроса Арцаха. Нам нужна общенародная мобилизация, мы не должны бросать Арцах, наша задача – стать для Арцаха крепким тылом», – сказал он, подчеркнув: если нет Арцаха, то нет и Армении.