Իրավունք 14:39 29/06/2021 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ նիստի ընդմիջումից հետո ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը դատարանին ներկայացրեց քվեարկության վերաբերյալ ԿԸՀ հրապարակած ամփոփ արդյունքները, ինչպես նաև մանդատների բաշխման վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումը։
Դանիբեկյանը հետաքրքրվեց, պատգամավորի կարգավիճակի վերաբերյալ ի՞նչ տեղեկություններ ունեն։ Վարդևանյանը նկատեց, ԿԸՀ որոշումը պատրաստվում են բողոքարկել ՍԴ-ում, վարույթը տևելու է 15 օր, հետևաբար այդ գարցին կարող են պատասխանել հուլիսի ավարտին՝ հուլիսի 26-ին։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն իր խոսքում նշեց, որ իրենց համար պարզ չի, թե դատարանում ինչ է քննարկվում, ինչի համար դատարանը ստացավ այդ փաստաթղթերը։
«Սահմանդրությունը քրեական հետապնդում հարուցելու հետ է կապում անձեռնմխելիությունը և դրա հաղթահարումը, և քանի որ պարզ չի, ուրեմն մենք չգիտենք, ինչ գործընթաց է, որ մենք դիրքորոշում հայտնենք»,-ասաց դատախազն ու նկատեց, որ դիրքորոշում կարող են հայտնել, եթե դատարանը պարզաբանի, թե ինչու  դատավորը ստացավ այդ փաստաթղթերը։
Գևորգ Բաղդասարյանն ասաց, քրեական հետապնդում հարուցել նշանակում է անձին մեղադրանք առաջադրելը, ձերբակալելը, խափանման միջոց ընտրելը։
«Հետապնդում հարուցված է մի քանի տարի առաջ»,-ասաց նա։
Ի պատասխան դատավոր Աննա Դանիբեկյանն ասաց, որ քրեական հետապնդում իրականացնելը ենթադրում է նաև, որ կարող է կայացվել մեղադրական դատավճիռ, նշանակվել ազատազրկման ձևով պատիժ։
«Դատարանը խնդիր է տեսնում քրեական հետապնդում իրականացնելու հետ կապված և գտնում է, որ անհրաժեշտ է հաղթահարել անձի անձեռնմխելիությունը»,-ասաց դատավոր Դանիբեկյանը։
Դատարանը որոշեց մեկ ամսով հետաձգել գործի քննությունը՝ նշանակելով հաջորդ նիստը օգոստոսի 3-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Право 17:44 29/06/2021 Армения
В суде общей юрисдикции города Ереван после перерыва судебного заседания под председательством судьи Анны Данибекян адвокат второго президента Армении, лидера альянса «Армения» Роберта Кочаряна – Арам Вардеванян – представил суду опубликованные ЦИК РА окончательные данные об итогах голосования на выборах в парламент страны, а также решение ЦИК о распределении мандатов.
Если второй президент Республики Армения Роберт Кочарян и бывший вице-премьер Армен Геворкян получат статус депутатов, возникнет проблема с преодолением их депутатской неприкосновенности.
Данибекян поинтересовалась, какая информация имеется касательно их депутатского статуса.
Вардеванян отметил, что они намерены обжаловать решение ЦИК в КС РА, производство займет 15 дней, соответственно на поставленный вопрос можно ответить лишь к концу следующего месяца – 26 июля.
Представляющий обвинение прокурор Геворк Багдасарян заявил, что непонятно, для чего адвокатом были представлены эти документы.
«Конституция неприкосновенность и ее преодоление связывает с возбуждением уголовного преследования. А поскольку это непонятно, то мы не знаем, какой процесс происходит, чтобы выразить свою позицию по этому поводу. Если суд прояснит, какое значение имеют документы, которые он получил, какое отношение они имеют к этому делу и какие у суда опасения, мы выразим свою позицию», – сказал Багдасарян.
Геворк Багдасарян указал: возбуждение уголовного преследования означает предъявление лицу обвинения, его задержание, избрание в его отношении меры пресечения.
«Преследование возбуждено несколько лет назад», – указал он.
Судья напомнила, что итогом судебного процесса может быть и обвинительный приговор, назначение наказания в виде лишения свободы.
«Суд видит проблему с осуществлением уголовного преследования и считает, что необходимо преодолеть неприкосновенность лица», – сказала судья Данибекян.