Քաղաքական 11:53 30/06/2021 Աշխարհում
Միացյալ Նահանգները հույս ունի Ռուսաստանի հետ հաստատել ավելի կայուն և արդյունավետ հարաբերություններ, բայց եթե Մոսկվան շարունակի «հարձակվել», ապա Վաշինգտոնը կպատասխանի այդ հարձակումներին, երեքշաբթի օրը իտալական La Repubblica թերթին տված հարցազրույցում ասել է պետքարտուղար Բլինքենը, գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
«Եթե Ռուսաստանը շարունակի հարձակվել մեզ վրա կամ գործի այնպես, ինչպես վարվեց (ընկերության) SolarWind–ի վրա հարձակման դեպքում, (եթե այն շարունակի) միջամտել մեր ընտրություններին և ագրեսիվ վարքագիծ դրսևորի Նավալնիի նկատմամբ, ապա մենք կպատասխանենք», - ասաց Բլինքենը:
Այս ամսվա սկզբին, Ժնևում կայացած գագաթնաժողովի ժամանակ, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ասաց, որ ենթակառուցվածքների կարևոր օբյեկտների ուղղությամբ կիբերհարձակումները պետք է ամբողջությամբ բացառվեն:
Չինաստանի խնդրի վերաբերյալ Բլինքենն ընդգծել է խնդրի հետ կապված բարդությունները՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ը հարգում է այն փաստը, որ տարբեր երկրներ տարբեր հարաբերություններ ունեն Պեկինի հետ: Պետքարտուղարի խոսքով ՝ ԱՄՆ-ը ոչ մեկին չի առաջարկում ընտրություն կատարել իր ու Չինաստանի միջև:
«Այնուամենայնիվ, անկախ նրանից, թե ինչպես ենք մենք համագործակցում Չինաստանի հետ ՝ որպես հակառակորդ, որպես մրցակից կամ որպես գործընկեր, մեր գործողություններն ավելի արդյունավետ կլինեն, եթե գործենք համերաշխ», - ասել է Բլինքենը:
Նա նաև նշեց, որ Իտալիան զգալի ջանքեր է գործադրել օրենսդրությունն առաջ տանելու համար` իր հինգերորդ սերնդի բջջային կապի (G5) համակարգը «անվստահելի առևտրային գործընկերներից» պաշտպանելու համար և նշեց, որ անհրաժեշտ է շարունակել հետևել ներդրումների աղբյուրներին արտերկրից:
Հիշեցնենք, որ Միացյալ Նահանգները պնդում է, որ Իտալիան և եվրոպական այլ դաշնակիցները չպետք է օգտագործեն Huawei ընկերության մատակարարած սարքավորումները, քանի որ դա վտանգ է ներկայացնում ազգային անվտանգությանը:

Politics 12:40 30/06/2021 World
The United States hopes for more stable and predictable relations with Russia but if the latter continues to "be aggressive", then Washington will respond, Secretary of State Antony Blinken said in a newspaper interview published on Tuesday, Reuters reported.
"But if Russia is going to continue to take reckless or aggressive actions, we'll respond — not for purposes of conflict, not to escalate, but because we will defend our interests and values," he told Italian daily La Repubblica.
Blinken - who was in Rome for a meeting on international efforts to combat Islamist militia - referred to the SolarWind cyberattacks and the attempt to poison jailed Kremlin critic Alexei Navalny.
Earlier this month U.S. President Joe Biden told Russian President Vladimir Putin at a summit in Geneva that certain critical infrastructure should be "off-limits" to cyberattacks.
China was "the most complicated" when it came to relations Blinken added, but said the United States respected the different relations countries had with China and that it would not ask any of them to choose between the two countries.
"I think we see adversarial aspects to the relationship, competitive aspects of the relationship, and cooperative ones. There's no single word that can define it," he said
He added that, when dealing with China, "we are much more effective if we're working together."
Blinken also said that Italy had made important efforts in drafting legislation aimed at protecting its 5G network from "untrusted vendors" and that it should continue to carry out checks should investments from other countries arrive.
The United States has lobbied Italy and other European allies to avoid using equipment made by Huawei in their next- generation networks, saying the Chinese company could pose a security risk. Huawei has rejected the accusations.