Տնտեսություն 12:11 01/07/2021 Արցախ
Արցախում պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի օկուպացիայի հետևանքով ջրային շատ ակունքների նկատմամբ վերահսկողություն այժմ հայկական կողմը չունի։ Առաջացած ջրի խնդրի լուծման համար Արցախում մտածում են ջրամբարներ կառուցել։
«Զգալի ծրագրեր արդեն նախատեսված են։ Մասնավորապես նախատեսում ենք մի քանի ջրամբարներ կառուցել, որպեսզի ավելի հեշտ լինի կառավարել մեր ջրային ռեսուրսները։ Զուգահեռաբար խմելու ջրի հարցերը բոլոր համայքներում երեք տարվա ընթացքում նախատեսում ենք լուծել, որոշակի լրացուցիչ լուծումներ են տրվելու նաև Ստեփանակերտի մասով»,-ընթացող առցանց ասուլիսում հայտարարեց Ացախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ պատասխանելով «Մեդիահաբ»-ի լրագրողի հարցին։
Նրա խոսքով, իրենք կարևորում են նաև ջրի որակի հարցերը, այդ մասով հիմա լրացուցիչ ուսումնասիրություններ են իրականացվում։
«Միջոցներ են ձեռնարկվում վերահսկողության ուժեղացման, լրացուցիչ ռիսկերի նվազեցման, ջրի որակի բարձրացման ու հանրային առողջության վրա դրական անդրադառնալու ուղղությամբ։ Կարծում եմ, որոշ ժամանակ անց կկարողանանք արդեն հստակ ծրագրեր առաջարկել  մեր հասարակությանը»,-ասաց նախարարը։
Արցախցի պաշտոնյան, անդրադառնալով վնասված ենթակառուցվածքներին, որոնք  պատերազմի ընթացքում  դիտավորվյալ թիրախավորվել էին թշնամու կողմից, ասաց՝ շատ ինտենսիվ աշխատանք է  կատարվել, երբեմն նաև չերևացող։
«Հիմա արդեն կարող ենք ասել, որ գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվել են մեր բոլոր ենթակառուցվածքները։ Միայն որոշ համայնքներում, կախված արտեզյան հորերի վերահսկողության ու մի շարք այլ փոքր խնդիրների հետ, պատերազմի հետևանքները դեռ մնում են»,-նշեց Բեգլարյանը։
Ինչ վերաբերում է էլեկտրամատակարարմանը, ապա Բեգլարյանն ասաց, քանի որ Արցախի ՀԷԿ-երի համակարգը մեծամասամբ մնացել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, ապա համակարգի անկախության, ինքնաբավության առումով լրացուցիչ աշխատանքների կարիք կա։
«Էլեկտրամատակարարման համակարգի արդիականացման խնդիր ունենք, որը նախապատերազմյան շրջանում էլ առկա էր, բայց հիմա ավելի սուր է արտահայտված։ Այս մասով էլ ծրագրեր կան, առաջիկայում լուծումներ են տրվելու»,-ասաց նա։

Economy 16:55 01/07/2021 NKR
Due to the Azerbaijani occupation of Artsakh’s territories during last year’s war, the Armenian side has lost control over many of the country’s water resources today. The Artsakh authorities plan to build reservoirs to deal with the water-related problem.
“Large-scale programs have already been elaborated. In particular, we plan to construct several reservoirs to facilitate the management of our water resources. At the same time, we intend to solve the problem of drinking water in all communities in 3 years, with certain additional solutions to be provided for Stepanakert,” State Minister of Artsakh Artak Beglaryan told a news conference on Thursday.
He said the authorities also prioritize water quality issues, adding a research is currently underway.
“Measures are being taken to tighten control [over the system], reduce additional risks, improve water quality and have a positive impact on public health. I think that after some time we will be able to offer clear programs to our society,” the minister said.
Speaking about the damaged infrastructures, which were deliberately targeted by Azerbaijani forces during the war, Beglaryan said intense efforts have been taken to restore them.
“We can already announce that almost all our infrastructures have been restored. Only in some communities, the consequences of the war still remain due to the control of artesian wells and some other minor problems,” he said.
Speaking about the power supply in the country, Beglaryan noted that since the system of hydroelectric power plants in Artsakh basically fell under the control of Azerbaijan, additional work is needed now to ensure the independence and self-sufficiency of the system.
“We have a problem with the modernization of the power supply system, which existed even before the war, but is more acute today. There are also programs on this matter and solutions will be offered in the near future,” he said.