Քաղաքական 10:27 01/07/2021 Հայաստան
«Հայաստանը դառնում է տարածաշրջանի ամենահետամնաց երկիրը:  Ցավոք, այս միտումը սկսում է ինստիտուցիոնալ բնույթ ստանալ:  Ես բարձրաձայնում եմ այս մասին ոչ թե քվեարկության արդյունքների, այլ քվեարկության նման արդյունքների հիմնական պատճառից անհագստացած:
Համաշխարհային բանկի հետազոտության համաձայն, Հայաստանում կրթական աղքատության մակարդակը 35 տոկոս է:  Սա նշանակում է, որ 10 տարին չլրացած յուրաքանչյուր 3-րդ աշակերտը չի կարող սահուն կարդալ և հասկանալ տարիքին համապատասխան տեքստը: Վրաստանում  այդ ցուցանիշը 13.8 % է, իսկ Ադրբեջանում 23.3%:
Բացի այդ, Հայաստանում երեխաների մոտ 7 տոկոսը չի հաճախում դպրոց:
Հենց սա է մեր խորքային խնդիրներից մեկը:  Ներկայիս իշխանությունները կրթված մարդկանց կարիք չունեն, բարձորակ մարդկային ռեսուրսների անհրաժեշտություն չկա:  Անկիրթ մարդկանց ավելի հեշտ է մոլորեցնել և մանիպուլացնել:
Սա նաև երկարատև պարտությունների հիմքն է դնում։ Միշտ բարձր կրթական ցենզով ու մարդկային ներուժով Հայաստանը այսօր կորցնում է այդ կապիտալը։ Այս ցուցանիշներով կերտվում է վաղվա Հայաստանի նկարագիրը. և այն խորապես մտահոգիչ է։
Կրթության համակարգի վիճակն այսօր դառնում է զանգվածային միգրացիայի հիմնական պատճառներից մեկը:  Շատ հայեր դեռ կարևորում են իրենց երեխաների համար որակյալ կրթությունը և ուստի այն փնտրում են Հայաստանից դուրս:
Միշտ ավելի հեշտ է ապահովել պոպուլիստական տեսարաններ , քան իրականացնել խորքային բարեփոխումներ և ճշգրիտ ամենօրյա կառավարում:  Վերջինիս բացակայության պատճառով կարող է ոռոգման ջուր չլինել, և բերքը կարող է չորանալ:  Եվ կրկին մեղավորը կլինեն նախկինները»։

Политика 11:05 01/07/2021 Армения
«Армения становится самой отсталой страной региона. Эта тенденция, к сожалению, начинает получать институциональный характер. Я об этом говорю не из-из итогов голосования, а из-за основной причины таких результатов голосования. По исследованиям Всемирного Банка  уровень образовательной бедности в Армении составляет 35 процентов. Это означает, что каждый третий учащийся, в возрасте до 10 лет, не сумеет бегло прочитать и понять текст, соответствующий его возрасту.
В Грузии  этот показатель составляет 13.8 %, а в Азербайджане 23.3 %.
Кроме того, около 7 процентов детей в Армении не посещают начальную школу.
Вот где кроются наши глубинные проблемы. Действующим властям не нужны образованные люди, нет необходимости в качественном человеческом ресурсе. Необразованными людьми легче манипулировать и управлять.
Все это закладывает основы для долгих поражений. Всегда гордящаяся своим человеческим потенциалом и грамотностью населения Армения теряет этот капитал. Эти показатели, к сожалению, начинают характеризовать образ будущего Армении, что глубоко беспокоит.
Состояние системы образования сегодня становится одним из основных причин массовой миграции. Много армян пока еще осознают важность и ценность хорошего образования для своих детей и поэтому ищут его вне Армении.
Всегда легче обеспечивать популистские сцены и зрелища, чем проводить глубинные реформы и заниматься рутиной государственного управления.  Поэтому и ирригационной воды может не быть и урожай может погибнуть. И опять будут виноваты бывшие».