Քաղաքական 19:08 01/07/2021 Տարածաշրջան
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան դատապարտել է Վաշինգտոնի կողմից իրանական ԶԼՄ-ների կայքերի արգելափակումը և ասել, որ «ԱՄՆ-ն խաղացել է ինտերնետային գրաքննիչների հետ»: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստին»։
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը ավելի վաղ հայտնել էր, որ ԱՄՆ պատժամիջոցները խախտելու համար արգելափակել է Իրանի իսլամական հեռուստատեսության և ռադիոյի միության ինտերնետային կայքերը: Մասնավորապես, արգելափակվել են 33 կայքեր՝ միության կողմից օգտագործվող և ևս 3 կայք, որոնք  վերահսկվում են Քաթաիբ Հեզբոլլահ զինված խմբավորման կողմից:
Զախարովայի խոսքով՝ երբ սկսում են արգելափակել լրատվամիջոցներ, դա արդեն ոչ թե պարզապես երկակի ստանդարտ է, այլ քաղաքական նկատառումներով հետապնդում:
«Վաշինգտոնի ցինիզմն արդեն հատում է բոլոր սահմանները»,- ասել է նա և հավելել․
«Կարծես թե Միացյալ Նահանգները խաղացել են ինտերնետային գրաքննիչների հետ, և միևնույն ժամանակ մոռացել են միջազգային փաստաթղթերով ստանձնած պարտավորությունները մարդու իրավունքների ոլորտում»։
Զախարովան ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ այս ամենը տեղի է ունենում Վիեննայում ընթացող դժվար բանակցությունների ֆոնին, որը միտված է իրանական միջուկային ծրագրի վերականգմանը։

Политика 19:38 01/07/2021 В мире
Официальный представить МИД РФ Мария Захарова осудила блокировку Вашингтоном сайтов иранских СМИ и заявила, что "в США заигрались в цензоров интернета".
Министерство юстиции США ранее сообщило, что США заблокировали интернет сайты иранского исламского теле- и радио союза за нарушение американских санкций. Ограничения наложены на 33 интернет-страницы, используемые союзом и еще три сайта, контролируемых ополчением "Катаиб Хезболла", пишет РИА Новости.
По словам Захаровой, когда средства массовой информации начинают блокировать, это уже не просто двойные стандарты, а преследование по политическим мотивам.
"Цинизм, с которым действуют в Вашингтоне, уже переходит все границы. Смена руководства Белого дома на подходе к свободе слова для своих и чужих, видимо, в принципе не отразилась. Здесь продолжают с одной стороны заявлять о соблюдении свободы выражения мнений и прав СМИ, а на деле ограничивают доступ к зарубежным информационным ресурсам без какой-либо оглядки на свои же высокие идеалы", - заявила Захарова на брифинге.