Իրավունք 12:26 02/07/2021 Հայաստան
ՄԻՊ-ը Ստրասբուրգում ներկայացրել է գերիների վերադարձի հրատապության ու սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների հարցերը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
Պաշտպանը հանձնակատարին է ներկայացրել Ադրբեջանից հայկական կողմի գերիների անհապաղ վերադարձի հրատապությունը՝ ներկայացնելով փաստեր այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը գերիներին պահում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների կոպիտ խախտումներով։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումները, Սյունիքում ու Գեղարքունիքում փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև քրեակատարողական հիմնարկներում, հոգեբուժարաններում և ազատությունից զրկման մյուս վայրերում մարդու իրավունքների վիճակը, ինչպես նաև երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցեր:

Право 13:46 02/07/2021 Армения
Омбудсмен Армении в Страсбурге представил срочность вопроса возвращения удерживаемых Баку армянских пленных
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян в Страсбурге встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуньей Миятович.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, Татоян представил комиссару срочность вопроса возвращения пленных из Азербайджана, представив факты, что азербайджанская сторона удерживает пленных, грубо нарушая все международных требования по правам человека.
Арман Татоян представил грубые нарушения прав со стороны азербайджанских военнослужащих и на границе Армении, результаты работ по сбору фактов в Сюнике и в Гегаркунике.
В ходе встречи стороны обсудили и состояние прав человека в уголовно-исполнительных учреждениях, психиатрических учреждениях и в других местах лишения свободы, а также вопросы защиты прав детей, женщин и лиц с ограниченными возможностями.