Հասարակություն 14:40 03/07/2021 Արցախ
Արցախի Հանարպետության Ասկերանի շրջանի ղեկավարությունը Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ռազմական անձնակազմին հրավիրել է դպրոցական ճամբար՝ «Խաղաղարարի դաս» կրթական գործողություն անցկացնելու: Դասընթացի մասին հաղորդագորություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Տարածված տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ դասախոսության ընթացքում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները երեխաներին ներկայացրել են խաղաղապահ ստորաբաժանումների հիմնական խնդիրների և Ռուսաստանում և աշխարհում խաղաղապահ ուժերի ստեղծման պատմության մասին:
Երեխաներին նաև բացատրվել է վտանգների մասին հատկապես այն վայրերում, որտեղ նախկինում ռազմական գործողություններ էին տեղի ունեցել: Նրանց պարզաբանվել է, որ նման վայրերում կարող են լինել պայթուցիկ օբյեկտների մեծ քանակ: Դպրոցականները ծանոթացել են նաև Առաջին օգնություն ցույց տալու ձևերին:
«Ռուս սակրավորները ցույց են տվել, թե ինչպես են տարածքը մաքրում պայթուցիկներից: Նրանք նաև բացատրել են, թե ինչպես է աշխատում ականի դետեկտորը, և աշակերտներին թույլ են տվել հագնել սակրավորի հանդերձանքը, որպեսզի նրանք իրենց զգան ինչպես իսկսկան խաղաղապահ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ Արցախի տարածքում խաղաղապահ առաջադրանքների իրականացման ընթացքում Ռուսաստանի զորակազմի անձնակազմը 60-ից ավելի անգամ այցելել է երեխաներին`պատմության, հայրենասիրական գործողությունների և թեմատիկ ստեղծագործական հանդիպումների ինտերակտիվ դասեր անցկացնելու համար: Ընդհանուր առմամբ, այս միջոցառումներին մասնակցել են ավելի քան 5500 դպրոցական և ուսանող:

Society 19:30 03/07/2021 NKR
The servicemen of Russian peacekeeping contingent were invited to a school camp in Askeran region of Artsakh (Nagorno-Karabakh) for an interactive lesson on peacekeeping, the Russian Defense Ministry reported.
According to the source, during the lesson, the servicemen presented the main tasks of peacekeeping contingents and the history of peacekeeping forces in Russia and in the world.
The children were explained about the dangers of explosives in areas where military actions had taken place. The school students were trained on offering first aid. The Russian peacekeepers also demonstrated how the territories are cleared of mines, and how a mine detector, gave them to try on equipment to feel like real peacekeepers.
According to the Ministry, during the implementation of peacekeeping tasks in the territory of Nagorno-Karabakh, Russian servicemen came to visit children more than 60 times to conduct interactive lessons on history, patriotic actions and thematic creative meetings. In total, more than 5,500  schoolchildren and students took part in these events.