Հասարակություն 16:45 03/07/2021 Արցախ
«Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության կազմակերպությունը հաստատում է Սղնախ գյուղում հայկական գերեզմանոցն ավերելու փաստը։  Դրա մասին առաջինը զեկուցել էր Հուշարձանների պաշտպանության կազմակերպությունը: Այդ տարածքն ավերել են բուլդոզերներով ճանապարհ կառուցելու նպատակով»։
Թվիթերի իր միկրոբլոգում այս մասին ահազանգել է Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch)՝ գրությանը կից հրապարակելով լուսանկարներ։
«Արբանյակային լուսանկարները ցույց են տալիս, որ ավերածությունները տեղի են ունեցել ապրիլի 12-ից մինչև հունիսի 18-ը»,-նշել է կազմակերպությունը։
Կազմակերպությունը հաջորդ գրառմամբ նշում է, որ հայկական գերեզմանոցը ստեղծվել է 18-րդ դարի կեսերին և օգտագործվել մինչև այն պահը, երբ հայերը 2020-ի աշնանը պատերազմի հետևանքով ստիպված էին լքել գյուղը։

Society 17:30 03/07/2021 NKR
Caucasian Heritage Watch (CHW) confirms the destruction of another Armenian cemetery in the village of Sghnakh, as first reported by Monument Watch. The Organisation has shared satellite imagery on its Twitter, showing the area was bulldozed in connection with road construction.
Monument Watch reports that the cemetery was founded in the mid-18th c. and remained in use until Armenians evacuated the village following the fall 2020 war. Satellite imagery indicates that the destruction took place between April 12 and June 18.
As the source detailed this is the second historic cemetery destroyed along the new Fizuli-Shushi road, after Mets Tagher. CHW calls on Azerbaijan’s authorities to stop the destruction of cemeteries and act as stewards of all cultural heritage on their territory.