Քաղաքական 12:35 06/07/2021 Հայաստան
Վտանգավոր չափերի են հասնում արտագաղթի ծավալները, ինչը հարված է մեր պետականությանը. ՀՅԴ Գերագույն Ժողովի հայտարարությունը
ՀՅԴ Հայաստանի 24-րդ Գերագույն ժողովը, որը կայացել է հուլիսի 2-4-ը Երևանում, ընդունել է հայտարարություն, որն այսօր ասուլիսում ընթերցեց ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
Հայտարարության համաձայն, խորհրդարանական ընտրությունները չեն հանգուցալուծել երկրում արդեն տևական ժամանակ շարունակվող քաղաքական և  ներհասարակական  ճգնաժամը:
«Երկիրը պարտության հասցրած իշխանությունն ընտրություններում զանգվածաբար գործի դնելով վարչական, ֆինանսական լծակները, կեղծիքները, հանրությանը մոլորեցնելու, ապա տեղեկացնելու բոլոր անթույլատրելի մեթոդները, կարողացավ վերարտադրվել, ինչ լրջագույն  մարտահրավեր է մեր ազգային անվտանգության և պետականության համար:
ԱԺ արտահերթ ընտրություններում ՀՅԴ-ն գործընկերների հետ ձևավորել է «Հայաստան» դաշինքը, վճռական մասնակցություն ունեցել ընտրապայքարին, իսկ «Հայաստան» դաշինքը դարձել է այս իշխանությությունների  իրական և գլխավոր այլընտրանքը:
Հետընտրական շրջանում օրվա իշխանությունը շարունակում է հանրության պառատման, երկրում ջրբաժանների խորացման, քաղաքական հետապնդումների սանձարեզծման, Արցախյան հիմնախնդրի  անտեսման, երկրի անվտանգային համակարգի միտումնավոր  քայքայման, ազգային արժեքների և հաստատությունների դեմ կազմակերպված արշավի քաղաքականությունը:
Վտանգավոր չափերի են հասնում արտագաղթի ծավալները, ինչն ուղղակի հարված է մեր պետականությանը:
ՀՅԴ Գերագույն ժողովը, ելնելով ստեղծված իրավիճակից, հայտարարում է՝  հետամուտ է լինելու հայրենադավ իշխանության հեռացման պայքարին, հանդես է գալու իբրև արմատական ընդդիմություն, գործադրելու է քաղաքական պայքարի բոլոր հնարավոր միջոցները»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Հայտարարության համաձայն, ՀՅԴ-ն «Հայաստան դաշինքի հետ  համատեղ  ուժերով շարունակելու են իրենց պայքարը ընդհանուր նպատակների իրագործման ուղղությամբ, հավատարիմ է  լինելու  Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման, տարածքային ամբողջականության վերականգնման,  տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության պայքարին, վռճականորեն  հակազդելու է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը,  սահմանների անձեռնմխելիությունը և  ինքնիշխանությունը  վտանգող գործընթացներին, ՀՀ Զինված ուժերի կազմաքանդմանն ուղղված և ազգային հոգևոր հաստատությունների, Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ իրականացնող  օրվա իշխանությունների քողարկված և բացահայտ քայլերին ու գործողություններին:
«Հայրենիքը,  Հայաստանն ու Արցախի Հանրապետությունները, Հայոց բանակը և մեր ժողովրդի ապագան վտանգի մեջ է: ՀՅԴ կոչ է անում իր կուսակցական շարքերին, երկրի ապագայով մտահոգ հայրենակիցներին շարունակել վճռական պայքարը օր առաջ հայրենադավ իշխանություններին  հեռացնելու և ուժեղ Հայաստան կառուցելու համար»,- նշված է ՀՅԴ Գերագույն ժողովը հայտարարության մեջ:

АРФД: Эмиграция достигает опасных размеров, что является прямым ударов по нашей государственности
24-е Верховное собрание Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» в Армении, которое состоялось 2-4 июля в Ереване, приняло заявление, которое сегодня на пресс-конференции зачитал представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
Согласно заявлению, парламентские выборы не разрешили продолжающийся уже длительное время в стране политический и внутриобщественный кризис.
«Приведшая страну к поражению власть, задействовав массово на выборах административные и финансовые рычаги, фальсификации, непозволительные методы по введению общества в заблуждение населения, дезинформации, сумела воспроизвестись, что является серьезнейшим вызовом для нашей национальной безопасности и государственности.
На внеочередных выборах в НСАРФД сформировала со своими партнерами альянс «Армения», приняла решительное участие в предвыборной борьбе, альянс «Армения» стал реальной и главной альтернативой нынешним властям.
В поствыборный период власть продолжает политику раскола общества, углубления водоразделов в стране, развязывания политических преследований, игнорирования Арцахской проблемы, сознательного разрушения системы безопасности страны, организованной кампании против национальных ценностей и институтов.
Эмиграция достигает опасных размеров, что является прямым ударов по нашей государственности.
Верховное собрание АРФД, исходя из сложившейся ситуации, заявляет, что будет последовательно вести борьбу за отстранение предавшей народ власти, будет выступать как радикальная оппозиция, будет использовать все возможные средства политической борьбы», - говорится в заявлении.
Согласно заявлению, АРФ «Дашнакцутюн» вместе с альянсом «Армения» совместными силами продолжит свою борьбу за реализацию общих целей, будет привержена борьбе за признание независимости Республики Арцах, восстановление территориальной целостности, защиту прав перемещенных лиц, будет решительно противодействовать процессам, угрожающим территориальной целостности нашей страны, нерушимости границ и ее суверенитету, а также замаскированным или явным шагам властей, направленным на разрушение Вооруженных сил и против национальных духовных учреждений, Армянской апостольской церкви.
«Родина, Армения и Республика Арцах, Армянская армия и будущее нашего народа – в опасности. АРФ "Дашнакцутюн" призывает партийные ряды и соотечественников, обеспокоенных будущим страны, продолжить решительную борьбу за скорейшее отстранение предавшей Родину власти и построение сильной Армении», – говорится в заявлении.