Հասարակություն 13:25 08/07/2021 Հայաստան
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են արտաքին լուսավորության՝ ժամանակակից և էներգախնայող համակարգերի տեղակայման աշխատանքները: Հեռավոր գյուղերում իրականացվում է համակարգված աշխատանք՝ ծրագրի արդյունավետությունն ապահովելու համար: Տարիների գործընկերներն արդիականացնում են հին ու մաշված ենթակառուցվածքները, անհրաժեշտության դեպքում էլ զրոյից աշխատանքներ են իրականացնում՝ նոր համակարգ կառուցելու համար:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից մանրամասնում են, որ Վայոց ձորի մարզի Գլաձոր համայնքում կառուցվել է լուսադիոդային 48 լուսարձակից բաղկացած՝ փողոցային լուսավորություն համակարգ: Հին, մաշված ու թերի աշխատող ենթակառուցվածքը նոր և ժամանակակից համակարգով է փոխարինվել` այնպես, որ արդյունքից օգտվի նաև Վերնաշեն գյուղը: Լույսերի կառավարման վահանակը տեղակայվել է այդ գյուղերի վարչական տարածքների միավորման կետում: Լուսավորվել է շուրջ 1800 մ երկարությամբ երկորդային փողոց:
Էներգախնայող, ԼԵԴ համակարգի գործարկմանը մասնակցող կողմերը շփվել են ժամանակակից տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորության՝ տեսազանգի միջոցով: Միջոցառմանն այդ ձևաչափով մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, համայնքի ղեկավար Արմեն Մովսիսյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մրալչյանը և բնակիչներ:
«Այսպիսի ենթակառուցվածքը կարևոր է ցանկացած համայնքի համար: Այն թույլ է տալիս լուծել և՛ կյանքի անվտանգության ապահովման, և՛ համայնքային միջոցների տնտեսման հարցերը: Իսկ երկարաժամկետ կտրվածքով էներգախնայող համակարգի կիրառումից շահում է վաղվա սերունդը: Սա այն լուծումն է, որը մերժում է բնությունից միայն վերցնելու, սպառելու մոտեցումը: Սրտացավ ու պատասխանատու մոտեցումը պարտավորեցնում է միշտ մտածել մեզանից հետո եկողների մասին: Դուք արդեն ունեք այդ հնարավորությունը»,- տեսազանգի միջոցով ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Էներգախայող և ժամանակակից համակարգերի ներդրումը թույլ է տալիս ոչ միայն մեղմել մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տարբերությունը, այլև` նպաստել էկոգյուղերի ցանցի ստեղծմանն ու համայնքների բյուջետային միջոցների խնայողությանը: Ծրագրի իրականացումն էապես նպաստում է նաև բնակիչների անվտանգության ապահովմանը. կրճատվում է գիշերային ժամերին վայրի կենդանիների հնարավոր հարձակման հավանականությունը:

Society 14:22 08/07/2021 Armenia
Viva-MST and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets continue installation of contemporary energy-efficient outdoor lighting systems in Armenian communities. Systematic work is being carried out in remote villages to ensure the effectiveness of the program. The partners of the years, have been upgrading old and worn-out infrastructures and, if necessary, working from scratch to build a new modern lighting system.
Viva-MST reports, in Gladzor community of Vayots Dzor region, a street lighting system consisting of 48 LED lights was built. The old and defective infrastructure has been replaced by a new, modern system so that the village of Vernashen can benefit from the results. The light control panel is located at the junction of the administrative areas of those villages. A secondary street network of about 1800 m long was illuminated.
The parties involved in the launching of the energy-saving LED system were in contact via video calls. Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, the founder of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets Ruben Khachatryan, the mayor Armen Movsisyan, the project coordinator Martin Mralchyan and residents took part in the event.
“Such infrastructure is an important addition for any community. It not only ensures life safety of locals, but also saves community funds. In the long run, the next generation benefits from the use of energy saving system. This is the solution that rejects the approach of only taking and consuming from nature. A compassionate and responsible approach obliges us to always think about those who come after us. You already have that opportunity,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian via video call.
The introduction of modern energy-efficient systems allows not only to reduce the gap in the development of the capital vs regions, but also to contribute to the creation of eco-villages network while saving community budgets. The implementation of the program significantly contributes to the security of the residents: it reduces the risk of possible wildlife attack durng night hours.