Պատերազմում զոհվել է 189 արցախցուց մեկը
Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնը հրապարակել է փաստեր ընդդեմ «Պատերազմում ոչ մի ղարաբաղցի չի զոհվել» կեղծիքի.
«Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է տվյալներ, համաձայն որոնց` 2020 թ. ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է Արցախի Հանրապետության 750 քաղաքացի։
Եկեք մի փոքր հաշվենք։
ՀՀ մշտական բնակչության թվաքանակը 2020 թ․ հունվարի 1-ի դրությամբ եղել է 2959700, Արցախի մշտական բնակչության թվաքանակը՝ 148800։
Թե քանի ՀՀ քաղաքացի է զոհվել 44-օրյա պատերազմում, հայտնի չէ․ իշխանությունները մեր զոհերի թիվը թաքցնում են։ Ըստ տարբեր տեղեկությունների՝ պատերազմի ընթացքում զոհվել է 5000-7000 ՀՀ քաղաքացի։ Եթե անգամ համարենք, որ 5000-7000 զոհերը եղել են բացառապես ՀՀ քաղաքացիներ, ապա տոկոսային հարաբերությամբ դա կազմում է ՀՀ ընդհանուր բնակչության 0,17-0,24%-ը։
Արցախի պարագայում ստացվում է՝ զոհվել է բնակչության 0,5%-ը, այսինքն՝ Արցախում զոհերն ընդհանուր բնակչության թվի համեմատ եղել են 2-3 անգամ ավելի, քան ՀՀ-ում։ Կամ այլ կերպ՝ պատերազմի ընթացքում զոհվել է յուրաքանչյուր 592/423 ՀՀ քաղաքացուց 1-ը, իսկ Արցախում 198-ից 1-ը»։

Факты Vs ложный тезис «Ни один житель Арцаха не погиб на войне»
Центр стратегических исследований опубликовал факты, опровергающие ложный тезис «Ни один житель Арцаха не погиб на войне».
«Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян опубликовал данные, согласно которым в 2020 году в результате азербайджанской агрессии погибли 750 граждан Республики Арцах.
Давайте немного посчитаем.
По состоянию на 1 января 2020 года, численность постоянного населения Республики Армения составляла 2959700 человек, численность постоянного населения Республики Арцах – 148800.
Сколько граждан РА погибли в 44-дневной войне – неизвестно ․ Власти скрывают число наших жертв. По разным данным, во время войны погибли 5000-7000 граждан РА. Даже если учесть, что 5000-7000 жертв были исключительно гражданами Республики Армения, то в процентном соотношении это составляет 0,17-0,24% от общей численности населения Республики Армения.
В случае с Арцахом получается, что погибло 0,5% населения, то есть в Арцахе жертв, по сравнению с общей численностью населения, было в 2-3 раза больше, чем в Республике Армения.