Իրավունք 18:12 09/07/2021 Հայաստան
ԱԺ արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու գործով դատաքննությունը կշարունակվի հուլիսի 10-ին
Սահմանադրական դատարանում հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու միավորված գործով  դատաքննությունը կշարունակվի հուլիսի 10-ին ժամը 10:00-ին:
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյան վաղը կշարունակի ներկայացնել իրենց դիմումը:
Դատավոր Վահե Գրիգորյանը, դիմելով Արամ Վարդևանյանին ասաց, որ գործով որոշման կայացման ժամկետը լրանում է ութ օրից, խնդրեց վաղը գործը ներկայացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
Հիշեցնենք, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու «Հայաստան» դաշինքի, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության, «Հայոց Հայրենիք» կուսակցության և «Պատիվ ունեմ» կուսակցությունների դաշինքի դիմումներով գործերը ՍԴ-ում միավորել են ու քննում են նույն նիստում։ ՍԴ-ից հայտնել էին, որ միավորման համար հաշվի է առնվել, որ ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2021 թվականի հունիսի 27-ի` «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ ընտրությունների արդյունքներն ամփոփելու մասին» թիվ 184-Ա որոշման հետ կապված վեճի վերաբերյալ» գործերը վերաբերում են նույն հարցին։

Право 19:11 09/07/2021 Армения
Судебный процесс по делу о признании недействительными результатов внеочередных выборов в НС продолжится 10 июля
В КС Армении рассмотрение объединенного дела о признании результатов состоявшихся 20 июня в Армении внеочередных парламентских выборов недействительными продолжится 10 июля, в 10:00.
Представитель альянса «Армения» Арам Вардеванян завтра продолжит представлять обращение их политсилы.
Судья КС Ваге Григорян, обращаясь к Араму Вардеваняну, указал, что срок вынесения решения по делу истекает через восемь дней, и попросил представить обращение завтра в максимально сжатые сроки.
Отметим, что обращения в КС представили альянс «Армения», блок «Честь имею», партии «Зартонк» («Пробуждение») и «Айоц Айреник» («Армянская Родина»). Конституционный суд объединил обращения политсил для рассмотрения в одном производстве, отметив, что они касаются одного и того же вопроса.