Մշակույթ 14:38 10/07/2021 Հայաստան
Հանրահայտ դիրիժոր Տիգրան Հեքեքյանի որդին` հոբոյահար Հայկ Հեքեքյանը, Ստոկհոլմի միջազգային երաժշտական ութերորդ փառատոնում առաջին մրցանակ է ստացել, նաև արժանացել է «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին։ Այս լուրը հայտնում է նրա մայրը` դաշնակահարուհի Մարինե Մարգարյանը։
«Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ով իր ձայնը տվեց մեզ։ Հայկի երաժշտական ուղում սա ևս մի հաճելի ու կարևոր պահ է, ևս մի պատվոգիր, իսկ բոլորիս համար՝ միջազգային մի փոքրիկ հարթակում կրկին Հայաստան բառը հնչեցնելու առիթ։
Շնորհակալ ենք։
Նորից ու միշտ շնորհակալ ենք հոբոյի ուսուցիչ, նվիրված մանկավարժ Հարություն Շախկյանին՝ Հայկի հաջողությունների համար (մեր բոլոր  ձեռքերումների մասին լուրերն այս նախադասությունը պիտի՛ պարունակեն)»,- գրել է Մ. Մարգարյանը։

Гобоист Айк Экекян – лауреат призов международного музыкального фестиваля в Стокгольме
Сын известного дирижера Тиграна Экекяна – гобоист Айк Экекян – на 8-м международном музыкальном фестивале в Стокгольме удостоился первого приза, а также приза зрительских симпатий. Об этом сообщает мать музыканта – пианистка Марине Маргарян.
«Благодарим всех, кто голосовал за нас. Это приятный и важный момент на музыкальном пути Айка, еще один диплом, а для всех нас – повод, чтобы снова прозвучала слово Армения на небольшой международной площадке.
Благодарим.
Вновь и всегда благодарны преподавателю игры на гобое, преданному педагогу Арутюну Шахкяну, за успехи Айка (все новости о наших достижениях должны содержать это предложение)», – написала М. Маргарян.