Իրավունք 12:13 10/07/2021 Հայաստան
Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է.
«Գիշերը Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի, քննարկելով Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանի ձերբակալման իրավաչափության և նրա նկատմամբ խափանման միջոց կալանք կիրառելու հարցը որոշում կայացրեց Մհեր Փարամազյանի ձերբակալումը ոչ իրավաչափ ճանաչել և վերջինիս նկատմամբ կալանք կիրառել 2 ամիս ժամկետով։
Սակայն «Երևան կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխվեց ոչ թե ոմն Մհեր, այլ Մանվել Փարամազյանը։ Սա սովորական դատական ակտի վրիպակ համարել չի կարելի, որովհետև ամբողջ դատական ակտն է այդպիսին։
Այն իրավական ամենաթողության լավագույն օրինակ կարելի է համարել։ Մինչև ուշ գիշեր տևած դատական նիստի ընթացքում հիմնավորվել է, որ Մանվել Փարամազյանի մեղադրանքը ակնհայտ ապօրինի է և դատարան ներկայացված փաստաթղթերից և ոչ մեկով չի հիմնավորվում,  գոնե հիմնավոր կասկածի մակարդակով Փարամազյանը առնչություն ունի որևէ հանցագործության հետ։
Վերջին տարիներին դատարանները փորձ էին կատարում անկախանալ և գնալով ավելի շատ ու շատ դատավորներ փորձ էին կատարում ծառայել օրենքին, այլ ոչ իշխանությանը։ Գագիկ Պողոսյանը իր այս որոշմամբ հերթական անգամ ապացուցեց, որ ինքը նշված դատավորների թվին չի պատկանում։
Այսօր տարբեր դատավորների նախագահությամբ քննարկվելու է սույն գործով մի շարք անձանց կալանավորելու հարցը։ Կայացված դատական ակտերով պարզ կդառնա, թե դատարանները դեռևս շարունակվում են միտված լինել անկախանալու, թե ՀՀ ԱԺ ընտրությունները փոխել են նաև այս միտումը»։

Право 13:32 10/07/2021 Армения
Адвокат мэра города Каджаран Сюникской области Армении Манвела Парамазяна – Лусине Саакян – выступила с заявлением, в котором говорится:
«Суд общей юрисдикции города Ереван под председательством судьи Гагика Погосяна ночью, обсудив вопрос правомерности задержания мэра города Каджаран Манвела Парамазяна и применения в отношении последнего меры пресечения в виде заключения под стражу, вынес решение о признании задержания Мгера Парамазяна неправомерным и применении ареста в его отношении сроком на 2 месяца.
Но в УИУ "Ереван-Кентрон" был доставлен не некто Мгер, а Манвел Парамазян. Это нельзя считать опечаткой обычного судебного акта, потому что таков весь судебный акт.
Это можно считать ярким примером правовой вседозволенности. В ходе продлившегося до поздней ночи судебного заседания было обосновано, что обвинение Манвела Парамазяна – явно незаконное, и ни одним из представленных в суд документов не обосновывается, хотя бы на уровне обоснованного подозрения, причастность Парамазяна к какому-либо преступлению.
В последние годы суды пытались стать независимыми, все больше и больше судей пытались служить закону, а не власти. Этим своим решением Гагик Погосян в очередной раз доказал, что он не принадлежит к числу упомянутых судей.
Сегодня под председательством разных судей будет рассмотрен вопрос ареста ряда лиц по этому делу. Из вынесенных судебных актов станет ясно, стремятся ли суды все еще быть независимыми или выборы в НС изменили и данную тенденцию».