Քաղաքական 13:18 10/07/2021 Հայաստան
Հայաստանն ընկնելու է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից դե-ֆակտո լիակատար և կառավարելի շրջափակման մեջ. Էլբակյան
Քաղաքագետ, «Հայկական նախագիծ» ծրագրի համահիմնադիր Էդգար Էլբակյանը գրում է.
«ՀՀ Տավուշի մարզում ԽՍՀՄ ԳՇ վերջին թողարկման քարտեզի հիման վրա «gps»-ային սահմանագծում անցկացնելու դեպքում
. Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությունները, ըստ էության, ստորագրելու են կապիտուլյացիոն երկրորդ փաստաթուղթը՝ պետական հեղինակության գահավիժման և ազգային ինքնության քայքայման կանխատեսելի հետևանքներով,
. Ոսկեպար, Կիրանց, Ազատամուտ և Կայան գյուղերը Սյունիքի Շուռնուխ և Որոտան գյուղերի նման կիսվելու են, Այգեհովիտ և Դիտավան գյուղերը հայտնվելու են թշնամուց ընդամենը 300-500 մետր հեռավորության վրա,
Այս 6 գյուղերը զրկվելու են իրենց արոտավայրերից ու դաշտերից, ինչն իր հերթին աստիճանաբար բերելու է այդ գյուղերի հայաթափմանը,
. Ոսկեպար գյուղը կարող է «աշխարհագրական նպատակահարմարության» անվան տակ ամբողջությամբ հանձնվել Ադրբեջանին՝ ապահովելու համար ցամաքային կապը Ադրբեջանի և նախկին Վերին Ոսկեպար անկլավի միջև,
.  Կիրանց և Աճարկուտ գյուղերը հայտնվելու են շրջափակման մեջ, քանի որ դեպի այդ գյուղեր իրական ճանապարհ մենք չենք ունենալու,
. Հայաստանը Վրաստանին և Ռուսաստանին կապող Իջևան-Նոյեմբերյան միջպետական նշանակության ճանապարհի 2.05 կմ հատված անցնելու է Ադրբեջանին, ճիշտ ինչպես Գորիս-Կապան ճանապարհի Գորիս-Որոտան-Շուռնուխ-Դավիթ Բեկ ճանապարհի հիմնական մասը, և մենք այդտեղ ունենալու ենք այն նույն խնդիրները, ինչ հիմա ունենք Սյունիքում,
. Հայաստանն ընկնելու է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից դե-ֆակտո լիակատար և կառավարելի շրջափակման մեջ։
Լուսանկարը՝ ենթադրաբար թշնամուն հանձնվելիք Վերին Ոսկեպարում՝ 13-րդ դարի Կալապանի եկեղեցու տարածքում»։

Политика 14:40 10/07/2021 Армения
«В случае проведения границы в Тавушской области Республики Армения по GPS на основе карты последнего выпуска Генштаба СССР:
. де-факто власти Армении, по сути, подпишут второй документ о капитуляции – с предсказуемыми последствиями потери государственной репутации и разрушения национальной идентичности,
. села Воскепар, Киранц, Азатамут и Каян будут разделены, как села Шурнух и Воротан Сюника, села Айгеовит и Дитаван окажутся всего в 300-500 метрах от врага,
.  6 этих сел лишатся своих пастбищ и полей, что, в свою очередь, постепенно приведет к исходу армян из вышеперечисленных населенных пунктов,
. село Воскепар под видом "географической целесообразности" может быть полностью сдано Азербайджану –  для обеспечения сухопутной связи между Азербайджаном и Верин Воскепаром,
. села Киранц и Ачаркут окажутся в блокаде, так как у нас не будет реальной дороги в эти села,
. 2,05-км участок дороги межгосударственного значения Иджеван-Ноемберян, соединяющий Армению с Грузией и Россией, перейдет Азербайджану – точно так же, как основная часть дороги Горис-Воротан-Шурнух-Давид-Бек трассы Горис-Капан. И там у нас будут те же проблемы, что и сегодня в Сюнике,