Քաղաքական 13:54 12/07/2021 Հայաստան
Թվում է՝ Նիկոլ Փաշինյանը բեմի վրա ձեռք է մեկնում ընդդիմությանը, բայց իրականում կուլիսներում հետպնդում է նրանց. հոգեբան
«Նիկոլ Փաշինյանը կառուցել է մի բեմ և այդ բեմի վրա խաղում է այն, ինչ ցույց է տալիս ամբողջ աշխարհին»,- ասուլիսում հայտնեց հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանը և հավելեց, որ այդ բեմում կան ընդդիմադիրներ, որոնք նրա հետ բանակցություններ են վարում:
Հոգեբանը շեշտեց, որ կան մարդիկ, որոնք անբարոյականի որդու բարձրաձայն հայհոյանքներ են կերել, հետո դրժել են այդ խոստումը և բանակցել Փաշինյանի հետ:
«Թվում է, թե Նիկոլ Փաշինյանն այդ բեմի վրա ձեռք է մեկնում ընդդիմությանը, իսկ իրականում կուլիսներում հետպնդում ու հալածում է իրական ընդդիմությանը»,- հայտարարեց Մադաթյանը
Նրա խոսքով՝ ՀՀ-ում արևմտյան պետությունների դեսպաններն այդ ամենը լավ տեսնում են, բայց ձայն չեն հանում, քանի որ երբեք միջազգային հանրության և Հայաստանի շահերը չեն համընկել, իսկ մարտի 1-ին նրանք պաշտպանում էին Ստեփան Սաֆարյանի նմանների շահերը:
Բանախոսը որպես օրինակ հիշեցրեց իրողությունը, որ միջազգային հանրությունը ձայն չհանեց, երբ Արցախում օգտագործվեցին կասետային և ֆոսֆորային ռումբեր:
«Աշխարհի ոչ մի երկրի մեր ազգայինը հետաքրքիր չէ, այն նույնիսկ մեզ հետաքրքիր չէ»,- նկատեց Միհրդատ Մադաթյանը և փաստեց, որ նախորդ օրը՝ Վարդավառի տոնին այնպիսի տպավորություն էր, որ ոչ 44 օրյա պատերազմ էր եղել, ոչ խնդիրներ կան Սյունիքում, ոչ էլ ադրբեջանցի զինվորները մտել են ՀՀ տարածք:
Նրա խոսքով՝ քաղաքացիների մեծ մասը «մատաղ հորթի» խանդավառությամբ քաղաքների հրապարակներում իրար վրա ջուր էին լցնում և համարում էին, որ իրավասու են այս տոնը լիարժեք տոնելու:
«Մեր հանրության մեջ կա մի շերտ, որի կոկորդից հացը կուլ չի գնում, չի կարողանում անջատվել այս իրավիճակից, մի շերտ էլ կա, որ չի կարող հասկանալ, թե ինչպես կարելի է այդ վիճակում ապրել: Մի շերտի համար Արցախն արժեք է, մի շերտի համար էլ այն եղել է բեռ»,- ասաց հոգեբանը և պնդեց, որ վերջին կարծիքը ունեցողների շերտը եղել է հասարակության մեջ, այլապես 2018 թվականին Նիկոլ Փաշինյանը չէր հաղթի
Հոգեբանը գտնում է, որ Արցախը դեռ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակներից սկսած համարվել է բեռ, իսկ ՀՀ առաջին նախագահը ցույց է տալիս, թե դեմ է Նիկոլ Փաշինյանին, բայց իրականում ամեն կերպ աջակցում է նրան:

Политика 16:26 12/07/2021 Армения
Кажется, Никол Пашинян со сцены протягивает оппозиции руку, но в действительности за кулисами преследует ее - Психолог
«Никол Пашинян построил себе сцену и на этой сцене играет то, что показывает всему миру»,- в ходе пресс-конференции сказал психолог Мигрдат Мадатян и добавил, что на этой сцене есть оппозиционеры, которые ведут с ним переговоры. Психолог подчеркнул, что есть люди, которые клялись, что не дадут задний ход, но затем нарушили свое обещание и пошли на переговоры с Пашиняном.
«Кажется, Никол Пашинян со сцены протягивает оппозиции руку, но в действительности за кулисами преследует реальную оппозицию»,- заявил Мадатян.
По его словам, послы западных стран РА все это очень хорошо видят, поскольку интересы международного сообщества и Армении никогда не воспадали, а 1 марта они защищали интересы таких, как Степан Сафарян.
Специалист привел пример того молчания, которое продемонстрировало международное сообщество, когда в Арцахе использовались запрещенные кассетные и фосфорные бомбы.
«Наши национальные вопросы неинтересны ни одной стране в мире, даже нам неинтересны»,- заметил Мигрдат Мадатян и добавил, что накануне, в день праздника Вардавар (обливание водой) было такое впечатление, что ни 44-дневной войны не было, ни проблем в Сюнике, и азербайджанцев на территории РА тоже нет.
По его словам, большинство граждан с ликованием на лице на площадях городов обливали друг друга водой и считали, что имеют право полноценно отметить этот праздник.
«В нашем обществе есть слой, у которого кусок хлеба застревает в горле, не может он отключиться от этой ситуации, и есть слой, которому непонятно, как так можно жить. Для одного слоя Арцах – это ценность, для другого слоя Арцах был бременем»,- сказал психолог, добавив, что последние существовали в обществе, в противном случае в 2018 году Никол Пашинян бы не победил.
Психолог считает, что Арцах считался бременем еще со времен Левона Тер-Петросяна, а первый президент РА показывает, что он против Никола Пашиняна, но на самом деле всячески его поддерживает.