Քաղաքական 17:11 13/07/2021 Հայաստան
Գրոհայինները դիմակներով, ավտոմատներով եկել էին «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», երևի Սև լճի հետ էին շփոթել.Հակոբյան
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմիբինատն այսօր հանդես կգա հայտարարությամբ»,- ասուլիսում ասաց «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդներից «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Վահե Հակոբյանը՝ խոսելով կոմբինատում իրականացվող ստուգումների մասին:
Նա բացելով փակագծերը՝ նշեց, որ 12 օրից ավելի է արդեն իշխանություններն ապօրինի կերպով թույլ չեն տալիս խտանյութի արտահանումը, ինչը բերում է որոշ խնդիրների և, բնական է, վնասների, չհասկանալով, որ կանգնում է տարադրամի եկամուտը։
«Այս 12 օրվա ընթացքում Հայաստան չի մտել 20 միլիոն դոլար և դա հղի է երկրում տարադրամի կուրսի տատանմանը»,- ասաց Վահե Հակոբյանը։
Նա նշեց, որ իրավապահ մարմինները երեկ են կոմիբինատի տարածքը լքել. «Գրոհայինները դիմակներով, ավտոմատներով եկել էին, երևի Սև լիճը շփոթել էին կոմբինատի հետ ու երեկ տարածքը լքել են»։
Վահե Հակոբյանը ասաց, որ մարզում շարունակվում է իրավապահ մարմինների տեռորը, հարցաքննությունների են հրավիրվում մեծից փոքր, տարեցներն ու կանայք։
«Քարահունջում և Որոտանում քաղաքացիներն ասում են, որ իրենց ստիպում են, կորզում են ցուցմունքներ, ինչը հաղորդում է հանցագործության մասին և իրավապահների արձագանքը զրո է:
Մոտ 10  քննչական խումբ է աշխատում, որոնք նույն կերպ փորձում են իմ վրա, համայնքապետերի վրա ամրացնել ինչ-որ կորզած ապօրինի ցուցմունքներ։ Նման մթնոլորտ է տիրում Սյունիքում»,- ասաց Վահե Հակոբյանը:

Ваге Акопян: Нагрянули боевики в масках, с автоматами, наверное, перепутали Черное озеро с комбинатом
ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» сегодня выступит с заявлением, сообщил на пресс-конференции 13 июля председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян, коснувшись проводимых на комбинате проверок.
Раскрыв скобки, Ваге Акопян отметил, что уже более 12 дней власти незаконно не допускают экспорт концентрата, что приводит к некоторым проблемам и, естественно, убыткам. Власти, по его словам, не понимают, что это сказывается на доходе в валюте.
«За эти 12 дней в Армению не поступало 20 млн долларов, и это может привести к колебанию курса валюты в стране», – сказал Ваге Акопян.
Акопян также сообщил, что правоохранительные органы покинули территорию комбината накануне.
«Боевики пришли в масках, с автоматами, наверное, перепутали Черное озеро с комбинатом, территорию которого покинули накануне», – отметил Акопян.
По словам Ваге Акопяна, в Сюникской области продолжается террор со стороны правоохранительных органов, на допросы приглашаются от мала да велика, пожилые и женщины.
«В Караундже и Воротане граждане говорят, что их принуждают к даче показаний, выбивают показания, что является сообщением о преступлении. Однако реакция правоохранителей – нулевая.
Работают около 10 следственных групп, которые таким же образом пытаются пришить какие-то незаконно выбитые показания мне, лидерам общин. Такая атмосфера царит в Сюнике », – сказал Ваге Акопян.