Արցախի ԱԳՆ. Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին բանակցային գործընթացի վերսկսմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագետների՝ Արցախի օկուպացված տարածքներ այցի կապակցությամբ.
«Խստագույնս դատապարտում ենք 2021 թ. հուլիսի 10-ին ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական առաքելությունների աշխատակիցների այցի կազմակերպումը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ, այդ թվում՝ քաղաք Շուշի։
Նմանատիպ գործողություններով Ադրբեջանը փորձում է ամրագրել 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական ու ծայրահեղական կազմակերպությունների անդամների աջակցությամբ Արցախի Հանրապետության դեմ իր կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի արդյունքները։ Եվս մեկ անգամ ընդգծում ենք, որ ներկայիս իրավիճակն Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետևանք է։ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները, ինչպիսիք են ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, վեճերի խաղաղ կարգավորում, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հարգում, ժողովուրդների իրավահավասարության և սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունք, ինչպես նաև միջազգային պարտավորությունների բարեխիղճ կատարում։
Ադրբեջանի՝ ներկայիս ապօրինի իրողություններն օրինականացնելու փորձերը նշանակում են նաև սանձազերծված պատերազմի, միջազգային ահաբեկիչների հետ համագործակցության, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտման և ռազմական հանցագործությունների արդարացում։ Ափսոսանք է առաջացնում այն փաստը, որ Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետները ենթարկվել են Ադրբեջանի մանիպուլյատիվ գործողություններին, որոնք ոչ միայն միտված են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը թույլ չտալուն, այլ նաև խարխլում են միջազգային հարաբերությունների կարգերը՝ հիմքեր ստեղծելով ապօրինի գործողությունների արդյունքներն ընդունելի նորմա ճանաչելու համար։ Ուժի սպառնալիքի կամ կիրառման արդյունքում ձեռք բերված ոչ մի տարածքային նվաճում չպետք է ճանաչվի օրինական։
Կրկին հայտարարում ենք, որ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից զավթված Արցախի Հանրապետության տարածքները՝ Շուշի քաղաքը ներառյալ, միջազգային իրավունքի նորմերի համաձայն ժամանակավորապես օկուպացված տարածքներ են։ Ինչպես տարածքային, այնպես էլ մշակութային, տնտեսական և պատմական առումներով Շուշին Արցախի անքակտելի մասն է։ Այն անջատելու ցանկացած փորձ Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության կոպիտ խախտում է։
Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնումը և Արցախի կողմից միջազգային իրավասուբյեկտայնության ձեռքբերումը հակամարտության համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման պարտադիր պայմաններ են։ Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին բանակցային գործընթացի վերսկսմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման նպատակով»:

Politics 14:23 13/07/2021 NKR
Artsakh MFA calls on Minsk Group Co-Chair states to take all necessary steps aimed at resuming the negotiation process
Artsakh Foreign Ministry strongly condemns  the organization on July 10 by the Azerbaijani authorities of the visit of staffers of foreign diplomatic missions accredited in Azerbaijan to the occupied territories of the Republic of Artsakh, including the city of Shushi. "By such actions, Azerbaijan is trying to consolidate the results of the aggressive war it unleashed on September 27, 2020 with the participation of Turkey and militants from international terrorist and extremist organizations against the Republic of Artsakh," the ministry said in a released statement on Tuesday.
The ministry reminds that the current situation is the result of illegal actions of Azerbaijan, which has grossly violated fundamental principles of international law. "Azerbaijan's attempts to legitimize the current illegal state of affairs also means justifying the unleashing of an aggressive war, cooperation with international terrorists, violations of international humanitarian law and war crimes. In this regard, it is regrettable that foreign diplomats accredited in Azerbaijan have succumbed to Baku's manipulative actions, which are not only aimed at preventing the resumption of the process of a comprehensive settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict, but also undermine the foundations of international relations, laying the basis for recognizing the results of illegal actions as an acceptable norm. No territorial acquisitions resulting from the threat or use of force should be recognized as legitimate," the statement read in part.
According to the statement,  Artsakh territories, including Shushi, are temporarily occupied territories in accordance with the norms of international law. Furthermore, the city of Soushi is an integral part of Artsakh both in territorial, cultural, economic and historical aspects. "The restoration of the territorial integrity of the Republic of Artsakh and the acquisition of international legal personality by Artsakh are indispensable conditions for achieving a comprehensive settlement of the conflict and establishing lasting peace in the region. We call on the OSCE Minsk Group Co-Chair states to take all necessary steps aimed at resuming the negotiation process with a view to a final settlement of the Azerbaijani-Karabagh conflict," the statement concluded.