Երկրներ, որտեղ COVID-19-ի դեմ պատվաստումը դարձել է պարտադիր
Կորոնավիրուսային հիվանդության և դրա «Դելտա» շտամի տարածման մեծ, իսկ պատվաստման ցածր տեմպերը ստիպում են տարբեր երկրների կառավարություններին COVID-19-ի դեմ պատվաստումները պարտադիր դարձնել բուժաշխատողների և ռիսկի խմբերում գտնվող անձանց համար: Այս մասին, ՀՀ ԱՆ հաղորդմամբ, հայտնում է Reuters-պարբերականը։
Ավստրալիա
Ավստրալիան հունիսի վերջին COVID-19-ի դեմ պատվաստումները պարտադիր դարձրել է տարեցների խնամքով զբաղվող աշխատողների և կարանտինային հյուրանոցների աշխատակիցների համար: Պատվաստումը պարտադիր է դարձել նաև Պարաօլիմպիկ մարզական մրցաշարին մասնակցող` Տոկիո մեկնած մարզիկների համար:
Մեծ Բրիտանիա
Անգլիայում խնամքի տան աշխատողների համար կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը պարտադիր կդառնա հոկտեմբերից:
Ֆրանսիա
Հուլիսի 12-ին Մակրոնը հայտարարել է, որ մինչև սեպտեմբերի 15-ը Ֆրանսիայում բոլոր բուժաշխատողները պարտադիր կպատվաստվեն: Բացի այդ, նրանք, ովքեր ցանկանում են կինոթատրոն գնալ կամ գնացք նստել, պետք է պատվաստման ապացույց կամ թեստի բացասական պատասխան ներկայացնեն:
Հունաստան
Հունաստանը հուլիսի 12-ին պատվաստումները պարտադիր է դարձրել ծերանոցների աշխատողների համար, սեպտեմբերից` նաև բուժաշխատողների համար: Միայն պատվաստվածները կկարողանան այցելել բարեր, կինոթատրոններ և այլ փակ տարածքներ:
Ինդոնեզիա
Ինդոնեզիան COVID-19-ի դեմ պատվաստումները պարտադիր է դարձրել փետրվարին, ավելին` մայրաքաղաք Ջակարտայում պատվաստումից հրաժարվողները տուգանվում են 357 դոլարի չափով:
Իտալիա
Իտալիայի կառավարության կողմից մարտին հաստատված հրամանագրով առողջապահության ոլորտի աշխատողները` ներառյալ դեղագործները, պարտադիր պատվաստվում են:
Ղազախստան
Ղազախստանի առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ պարտադիր պատվաստման կամ ամենշաբաթյա թեստավորման կարգ կհաստատվի` 20-ից ավելի մարդկանց խմբում աշխատող անձանց համար:
Լեհաստան
Լեհաստանը պատրաստվում է ռիսկային խմբի անձանց համար օգոստոսից COVID-19-ի դեմ պատվաստումները դարձնել պարտադիր:
Ռուսաստան
Հունիսի վերջին Մոսկվան նոր կարգ է մտցրել, որի համաձայն` սրճարանները, ռեստորանները կսպասարկեն միայն պատվաստման վկայական կամ թեստավորված քաղաքացիներին:
Բացի այդ, Ռուսաստանը ծրագրում է սպասարկման ոլորտի աշխատողների 60%-ի համար պատվաստման պարտադիր պահանջ մտցնել մինչև օգոստոսի 15-ը:
Սաուդյան Արաբիա
Սաուդյան Արաբիան մայիսին հանձնարարեց պետական և մասնավոր հատվածի բոլոր աշխատողներին աշխատավայր ներկայանալ պատվաստված` առանց հստակեցնելու ժամկետներ:
Օգոստոսի 1-ից պետական, մասնավոր կամ կրթական հաստատություններ մուտք գործելու և հասարակական տրանսպորտից օգտվելու համար նույնպես պատվաստված լինելու պահանջ կգործի:
Թուրքմենստան
Թուրքմենստանի առողջապահության նախարարը հուլիսի 7-ին հայտարարել է, որ պատրաստվում է պատվաստումը պարտադիր դարձնել 18-տարեկանից բարձր բոլոր քաղաքացիների համար:

Health 14:57 14/07/2021 World
A sharp upturn in new coronavirus infections due to the highly contagious Delta variant and a slowdown in vaccination rates have pushed governments to make COVID-19 jabs mandatory for health workers or other high-risk groups.
A growing number of countries also stipulate that a jab, or a negative test will be needed for dining out, among others, Reuters reports.
Here are some countries' vaccine mandates:
AUSTRALIA
Australia decided in late June to make COVID-19 vaccinations mandatory for high-risk aged-care workers and employees in quarantine hotels.
It has also made vaccinations obligatory for Paralympic athletes heading to Tokyo because unvaccinated members on the team could pose a health risk.
BRITAIN
It will be mandatory for care home workers in England to have coronavirus vaccinations from October.
FRANCE
All health workers in France must get COVID-19 jabs and anyone wanting to get into a cinema or board a train will need to show proof of vaccination or a negative test under new rules announced by President Emmanuel Macron on July 12.
GREECE
Greece on July 12 made vaccinations mandatory for nursing home staff with immediate effect and healthcare workers from September. As part of new measures, only vaccinated customers will be allowed indoors in bars, cinemas, theatres and other closed spaces.
INDONESIA
Indonesia made COVID-19 inoculations mandatory in February, with capital Jakarta threatening fines of up to 5 million rupiah ($357) for refusing the vaccine.
ITALY
A decree approved by the Italian government in March mandates that health workers, including pharmacists, get vaccinated. Those who refuse could be suspended without pay for the rest of the year.
KAZAKHSTAN
Kazakhstan will introduce mandatory COVID-19 vaccination or weekly testing for people working in groups of more than 20, the health ministry said on June 23.
POLAND
Poland could make vaccinations obligatory for some people at high risk from COVID-19 from August.
RUSSIA
Moscow rolled out new rules in late June ordering cafes, bars and restaurants to only serve people who have proof of vaccination, immunity or a negative COVID test.
The Russian capital also unveiled a plan requiring 60% of all service sector workers be fully vaccinated by Aug. 15, according to the Moscow Times.
SAUDI ARABIA
Saudi Arabia in May mandated all public and private sector workers wishing to attend a workplace get vaccinated, without specifying when this would be implemented.
Vaccination will also be required to enter any governmental, private, or educational establishments and to use public transportation as of Aug. 1.
TURKMENISTAN
Turkmenistan's healthcare ministry said on July 7 it was making COVID-19 vaccination mandatory for all residents aged 18 and over.