Քաղաքական 15:52 14/07/2021 Տարածաշրջան
Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման հարցերով  հանձնաժողովի նախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովը հարցազրույց է տվել «Свободная пресса»-ին ու, ի թիվս այլ հարցերի խոսել Հայաստան, Ադրբեջան, Թուրքիա հարաբերությունների մասին։
Խոսելով Թուրքիայի մասին՝  Կալաշնիկովն ասում է․
«Ես երկիմաստ վերաբերմունք ունեմ Թուրքիայի նկատմամբ: Մի կողմից, Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է, և ինչ էլ որ ասեն թուրքերը, նրանք իրենց որոշումներում հիմնականում առաջնորդվելու են դաշինքի պահանջներով:
Բայց երբեմն՝ իրավիճակային, տակտիկական, մենք օգտագործում ենք մեր երկկողմանի հաղորդակցությունները, որոնք երբեմն ջերմանում են, երբեմն՝ սառում:
Եվ մենք պետք է հասկանանք. Մենք երբեք այդքան արդյունավետ հարաբերություններ չենք ունեցել Թուրքիայի հետ, ինչպես հիմա: Հարց է առաջանում՝ ինչու՞ դրանք ոչնչացնել: Մենք թուրքերի հետ ընդհանուր լեզու գտանք Սիրիայում, տնտեսության մեջ: Ինչո՞ւ մենք չպետք է բարեկամական հարաբերություններ ունենանք այս հզոր, բազմամիլիոնանոց նախկին կայսրության հետ:
Այլ հարց է, թե ինչպե՞ս մենք պետք է վերաբերվենք հետխորհրդային տարածքում գտնվող պետությունների հետ Թուրքիայի կապերին: Այստեղ ևս կա երկու կարծիք: Մի կողմից ես հասկանում եմ թուրքերին ատող հայերին, քանի որ նրանք ոչնչացրել են հայերին: Բայց մենք հիմա խոսում ենք Ռուսաստանի և ռուսների մասին, այնպես չէ՞: Ռուսներին ևս ոչնչացնում էին, օրինակ՝ Գերմանիայում: Եվ հիմա, որքան էլ պարադոքսալ է,  մենք հյուսիսային հոսքեր ենք կառուցում գերմանացիների համար:
Հայրս անցավ Հայրենական մեծ պատերազմի ողջ ընթացքում և իր աչքերով տեսավ, թե ինչ են անում գերմանացիները: Բայց դժվար թե անհրաժեշտ լինի ենթադրել, որ ձեր ներկա թշնամին թշնամի է ցմահ: Ես չեմ ուզում մտնել հայերի հոգու մեջ. թող իրենք թուրքերի հետ հարցերը լուծեն: Մենք գերմանացիների հետ մեր հարցերը կարգավորեցինք:
Թուրքիան իրավունք ունի՞ մտնել այս տարածաշրջան: Այո և ոչ. Մենք՝ ռուսներս, իրավունք ունե՞նք հոգ տանել ռուսների մասին Ուկրաինայում կամ Բալթյան երկրներում: Իհարկե՛, մենք պետք է ավելի ակտիվ պաշտպանենք մեր հայրենակիցներին:
Թուրքիան հարաբերություններ է կառուցում թյուրքալեզու ժողովուրդների հետ, և վերջ: Բայց մենք ստանում ենք կրկնակի ճշմարտություն. մենք պետք է պաշտպանենք ռուսներին,  դպրոցներ բացենք նույն Ղրղզստանում, այնտեղ դասագրքեր և ուսուցիչներ ուղարկենք: Հակառակը չի կարելի։ Իսկ ինչու՞, հարց է առաջանում, թուրքերը չեն կարող աջակցել թուրքերին:
Միևնույն ժամանակ, թուրքերին պետք է հստակ ասել. այո՛, դուք կարող եք ընկերներ լինել Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի հետ: Բայց սա մեր հետաքրքրությունների ոլորտն է, և հենց որ դուք լրջորեն մտնեք այդտեղ՝ կստանաք համարժեք պատասխան:
Մենք պետք է անկեղծորեն խոսենք այս մասին` թուրքերի, հայերի, ադրբեջանցիների հետ և չփորձենք սիրախաղ անել նրանց հետ: Այդ ժամանակ նրանք հասկանում են ազնիվ լեզուն»:

Политика 16:18 14/07/2021 В мире
Заместитель председателя ЦК КПРФ, председатель комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Леонид Калашников в интервью «Свободной прессе» в числе прочих тем коснулся и отношений Армении, Азербайджана и Турции.
Говоря о Турции, Калашников рассуждает так:
«У меня двойственное отношение к Турции. С одной стороны, Турция член НАТО, и что бы турки не говорили, они будут прежде всего руководствоваться требованиями альянса в принимаемых решениях.
Но иногда — ситуационно, тактически — мы используем наши двусторонние связи, которые то потеплеют, то похолодают.
И надо понимать: у нас никогда прежде не было таких продуктивных отношений с Турцией, как сейчас. Спрашивается, зачем их рушить? Мы нашли с турками общий язык в Сирии, в экономике. Почему нам с этим государством — мощным, многомиллионным, экс-империей — не иметь дружеских отношений?!
Другой вопрос, как нам относиться к связям Турции с государствами на постсоветском пространстве? Тут тоже два мнения. С одной стороны, я понимаю армян, которые ненавидят турок за то, что те армян уничтожали. Но мы же сейчас говорим о России и о русских, верно? Русских тоже уничтожали — в Германии, например. А теперь, как ни парадоксально, мы немцам «Северные потоки» строим.
Мой отец прошел всю Великую Отечественную, и своими глазами видел, что творили немцы. Но едва ли нужно считать, что твой нынешний враг — это враг на всю жизнь. Я не хочу лезть в душу армянам — пусть сами с турками разбираются. Мы ведь разобрались с немцами.
Имеет ли право Турция лезть в этот регион? И да, и нет. Имеем ли мы, русские, право заботиться о русских на Украине или в Прибалтике? Конечно, и должны защищать соотечественников более активно!
Турция выстраивает отношения с тюркоязычными народами, только и всего. Но у нас получается двойная правда: мы должны русских защищать — школы открывать в той же Киргизии, отправлять туда учебники и учителей. А вот наоборот — нельзя. А почему, спрашивается, турки не могут поддерживать тюрок?!
Но при этом надо туркам четко говорить: да, вы можете дружить с Азербайджаном, Казахстаном, Таджикистаном, Туркменией. Но это зона наших интересов, и только вы сунетесь туда всерьез — получите адекватный ответ.
Надо честно об этом говорить — туркам, армянам, азербайджанцам — а не пытаться с ними заигрывать. Вот тогда они понимают честный язык».