Մշակույթ 10:00 14/07/2021
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Տիգրան Ներսիսյանը Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի և Պետական կամերային երաժշտական թատրոնների միավորման՝ ԿԳՄՍ նախարարության  ցանկությունը որակում է «հերթական անհեթեթ որոշման փորձը»:
«Երաժշտական Կամերային թատրոնը պիտի ապրի իր տանը, իր ծածկի տակ: Ոչ մի թատրոն՝ կայացած թատրոն, մեկ ուրիշ թատրոնի հետ նույն հարկի տակ ապրել, ստեղծագործել, պահպանել իր դիմագիծը, իր տեսակը, չի կարող, մանավանդ երբ մեծ թատրոնի մեջ ուզում ես տեղավորել փոքր թատրոնը իր ամբողջ ստեղծագործական կազմով, այն պարզապես ժամանակի ընթացքում կտարալուծվի, կավարտվի, կվերջանա:
Հիշեք «ՓՈՍԻ» էքսպերիմենտալ թատրոնը: Ո՞ւր է այն՝ դերասանների, ռեժիսորների կողմից ստեղծված, քարը քարին դրված, իր տեսակի մեջ յուրահատուկ թատրոն: Միացրեցին մեկ այլ թատրոնի և ո՞ւր է հիմա այն: Չկա … Ավարտված է: Եվ այդ ամենը շենքի համար, տարածքի համար: Կործանեցին մի հարաշալի մշակույթի օջախ՝ ռեստորան սարքելու համար:
Հիմա այս դեպքում ասում են, որ շենքը տրամադրվելու է Սիմֆոնիկ նվագախմբին: «Ուզում եմ հավատալ»,  բայց արդյո՞ք արժե մեկ մշակութային օջախի, ինքնատիպ թատրոնի կործանման, ոչնչացման հաշվին ապահովել մեկ այլ մշակութային միավորի բարեկեցությունը: Իհարկե, ոչ:
Կարծում եմ՝ հենց Սիմֆոնիկ նվագախմբի երաժիշտները և ղեկավարը ոգևորված չեն կարող լինել այս անհեթեթ որոշմամբ: Փոքր-ինչ թատրոնից հասկացող մարդը մտքի ծայրով իսկ չի անցկացնի այսպիսի բան, եթե ետին միտք չունի:
Ընդհանրապես կյանքից գիտենք՝ ուրիշի դժբախտության վրա երջանկություն չես կառուցի․․․ Սա հենց այնպես:
Իսկ իմ Կամերայինի գործընկերներին ցանկանում եմ ուժ և կորով: Պայքարեք և պահպանեք ձեր տունը, ձեր օջախը: Այն ձեր ստեղծածն է: Ձեր փոխարեն դա ոչ ոք չի անի:

Культура 13:03 14/07/2021 Армения
Заслуженный артист РА Тигран Нерсисян охарактеризовал намерение министерства образования, науки, культуры и спорта Армении по объединению Государственного театра музыкальной комедии имени Акопа Пароняна и Государственного камерного музыкального театра как «попытку очередного абсурдного решения».
«У Государственного камерного музыкального театра должен быть свой дом, своя крыша. Ни один театр – состоявшийся театр – не может жить под одной крышей с другим театром, творить, сохранять свой облик, свой тип, особенно, когда хотите разместить в большом театре небольшой театр со всем его творческим составом, со временем он просто растворится, кончится.
Вспомните Ереванский государственный молодежный экспериментальный театр. Где он? Где этот уникальный в своем роде, построенный с нуля актерами и режиссерами театр? Объединили с другим театром, и где он сейчас? Нет его… Кончился. И все это ради здания, территории. Погубили замечательный культурный центр, чтобы построить ресторан.
Теперь в этом случае говорят, что здание будет предоставлено Симфоническому оркестру. "Хочется верить", но стоит ли обеспечивать благополучие одной культурной единицы за счет разрушения другого культурного центра, уникального театра? Конечно, нет.
Считаю, и сами музыканты и руководитель Симфонического оркестра не могут быть воодушевлены этим абсурдным решением. Человеку, хоть немного разбирающемуся в театре, даже в голову не придет такое, если у него нет задних мыслей.
Вообще, по жизни все мы знаем: на чужом несчастье счастья не построить ․․․ Это именно так.
А коллегам по Камерному желаю сил и энергии. Сражайтесь и сохраните свой дом, свой очаг. Его создали вы. Никто за вас этого не сделает.
Я с вами», – написал на своей странице в соцсети Тигран Нерсисян.
Ранее замглавы ведомства Ара Хзмалян сообщил, что готовится проект объединения Государственного театра музыкальной комедии имени А. Пароняна и Государственного камерного музыкального театра.По его словам, в результате объединения творческие группы музыкального театра (не имеющего оркестра, танцевальной группы) смогут воспользоваться ресурсами профессиональных групп театра им. Пароняна.