Մշակույթ 13:56 14/07/2021 Հայաստան
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 2020-2021 թթ. hամերգաշրջանի փակման համերգը նվիրված է մեծանուն կոմպոզիտոր, մանկավարժ, ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մշակութային, հասարակական գործիչ Էդվարդ Միրզոյանի 100-ամյակին։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, համերգը կկայանա հուլիսի 15-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: Ծրագրում կհնչեն Էդվարդ Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը, գոսերի և լարայինների համար գրված սիմֆոնիան (գոսերի մենանվագը՝ Էդուարդ Պապոյանի), կինոերաժշտությունը։
Համերգի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա նաև դաշնակահար Դմիտրի Իշխանովը՝ կատարելով Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Դաշնամուրի թիվ 3 կոնցերտը։ Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, մշտապես աշխատանքներ է իրականացրել Հայաստանում և դրա սահմաններից դուրս հայ կոմպոզիտորների, այդ թվում՝ Էդվարդ Միրզոյանի արվեստը հանրայնացնելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես 2019 թվականին դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ աշխարհի լավագույն նվագախմբերից մեկը՝ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը,  ձայնագրել է Միրզոյանի «Շուշանիկ» քնարական պատկերը։

Государственный симфонический оркестр Армении посвятит концерт 100-летию со дня рождения Эдварда Мирзояна
Финальный концерт концертного сезона 2020-2021 года Государственного симфонического оркестра Армении будет посвящен 100-летию со дня рождения великого композитора, педагога, народного артиста Армении и СССР, культурного и общественного деятеля Эдварда Мирзояна.
Как сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта АРмении, концерт состоится 15 июля в Концертном зале «Арам Хачатурян» в Ереване.
В программу концерта войдут лирическая картина Эдуарда Мирзояна «Шушаник», симфония, написанная для вокала и струнных (соло вокала Эдуарда Папояна), киномузыка.
На вечере с Государственным симфоническим оркестром Армении выступит пианист Дмитрий Ишханов, исполнив Концерт для фортепиано с оркестром № 3 Людвига ван Бетховена.
Концерт пройдет под управлением дирижера Сергея Смбатяна.
Государственный симфонический оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна всегда работал над популяризацией творчества армянских композиторов в Армении и за рубежом, в том числе Эдварда Мирзояна. В частности, в 2019 году один из лучших оркестров мира – Лондонский симфонический оркестр – под управлением дирижера Сергея Смбатяна записал «Шушаник» Мирзояна.