Հասարակություն 14:13 15/07/2021 Տարածաշրջան
Վրաստանի հանրային հեռուստատեսության օպերատոր Իլյա Թվալիաշվիլին վնասել է  զույգ աչքերը` հուլիսի 5-ին Թբիլիսիում ծայրահեղական ​​հոմոֆոբ խմբի կողմից ծեծի ենթարկվելուց հետո: Այս մասին գրում է Ալիք Մեդիան։
Տեղական հեռուստաընկերություններից մեկում հարցազրույցում Թվալիշավիլին ասել է, որ մեկ աչքը ամբողջովին կորցրել է տեսնելու ունակությունը, ինքը չգիտի` երբ կկարողանա  վերադառնալ աշխատանքի:
Ըստ Իլյայի` ռեպորտաժը նկարահանելիս իր վրա հարձակվել են տարբեր ուղղություններից. հիշում է, որ  գետնին գլորվեց, ոտքերով ու ձեռքերով սկսեցին հարվածել: Բազմաթիվ հարվածներ է ստացել նաև գլխին: Հարվածներից մեկի ժամանակ կորցրել է գիտակցությունը. ասում է` մինչև հիմա չի կարող հասկանալ`   ինչպես կարելի է  այդքան անխնա ծեծել բոլորովին անծանոթ մարդու, ով քեզ վատ բան չի արել:
Հանրային հեռուստաընկերության օպերատորի վրա հարձակման մեղադրանքով այսօր արդեն 2-րդ անձն է բերման ենթարկվել: Ընդհանուր առմամբ` 21 անձ է  բերման ենթարկվել` լրագրողների վրա հարձակման  փաստով: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Վրաստանի քրեական օրենսգրքի երեք հոդվածներով. Լրագրողների  մասնագիտական ​​գործունեությանն ապօրինի խոչընդոտում` բռնության սպառնալիքով (պատժվում է տուգանքով կամ ազատազրկմամբ մինչև երկու տարի), հետապնդում, որն ուղեկցվել է բռնությամբ (պատժվում է տուգանքով կամ ազատազրկմամբ ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով) , մասնակցություն խմբակային բռնությանը (պատժվում է ազատազրկմամբ ՝ չորսից վեց տարի ժամկետով):

Право 16:24 15/07/2021 Регион
Избитый 5 июля оператор Общественного вещателя Грузии Илья Твалиашвили ослеп на один глаз. Он не знает, когда сможет вернуться к работе, рассказал оператор в интервью телекомпании «Рустави 2».
По словам Илии, которые приводит Эхо Кавказа, на него напали с разных сторон, когда он снимал репортаж.
«Я до сих пор не могу понять, как можно так безжалостно избивать абсолютно незнакомого человека, который ничего плохо тебе не сделал. Кто-то давил на ремень для прямых включений, кто-то бил меня ногами, кто-то колотил… Помню, что упал на землю и посыпались удары ногами по голове», - вспоминает Твалиашвили.
По его словам, после одного из таких ударов он завопил от боли, а потом потерял сознание.
Сегодня был задержан уже второй человек по обвинению в нападении на оператора Общественного вещателя. Всего по фактам нападения на журналистов задержан 21 человек. Они обвиняются по трем статьям УК Грузии – «незаконное воспрепятствование журналистам в осуществлении ими профессиональной деятельности, совершенное с угрозой насилия» (наказывается штрафом или лишением свободы на срок до двух лет), «преследование, совершенное с применение насилия» (наказывается штрафом или лишением свободы на срок до трех лет) и «участие в групповом насилии» (наказывается лишением свободы на срок от четырех до шести лет).
Во время беспорядков 5 июля в Тбилиси пострадали 53 сотрудника СМИ: журналисты, операторы, фотографы, сообщают «Новости-Грузия».