Քաղաքական 15:19 17/07/2021 Աշխարհում
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը չորրորդ անգամ երդվեց Դամասկոսում՝ որպես պետության ղեկավար՝ յոթամյա ժամկետով։ Երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունեցել այսօր՝ նախագահական պալատում: Այս մասին գրում է Tass-ը։
Ասադի երդմնակալությանը ներկա էին Արաբական Հանրապետության խորհրդարանի անդամներ, կառավարության անդամներ, ռազմական էլիտայի ներկայացուցիչներ, կրոնական դավանանքների առաջնորդներ, մշակութային և հասարակական գործիչներ։
Ելույթ ունենալով ներկաների առաջ՝ Ասադն ընթերցել է երդման տեքստը՝ համաձայն 2012-ին ընդունված սահմանադրության յոթերորդ պարբերության, միաժամանակ աջ ձեռքը դնելով մահմեդական Ղուրանի վրա:
«Ես երդվում եմ ամենազոր Տիրոջով, որ հարգելու եմ երկրի սահմանադրությունը, նրա օրենքները և հանրապետական համակարգը, պահպանելու եմ ժողովրդի շահերը և հարգելու եմ նրա ազատությունները: Երդվում եմ պաշտպանել հայրենիքի ինքնիշխանությունը, նրա անկախությունը, ազատությունը և պաշտպանելու նրա տարածքային ամբողջականությունը: Ես կձգտեմ սոցիալական արդարության և արաբ ազգի միասնության», - ասել է նախագահը:
Երդմնակալության խոսքում Ասադը շնորհակալություն է հայտնել սիրիացի ժողովրդին տասը տարի շարունակվող ռազմական հակամարտության հետ կապված դժվարությունները հաղթահարելու հարցում անսասանության և քաջության համար:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-ին կայացած նախագահական ընտրություններում Ասադը հաղթել էր՝ ստանալով ընտրողների 95.1%-ի աջակցությունը։
Նախագահության պաշտոնավարման ժամկետը, ըստ 2012 թ. Սահմանադրության, յոթ տարի է: Նախորդ ընտրություններն անցկացվել էին 2014-ին, որում Ասադը ստացել էր ընտրողների 88,7% -ի աջակցությունը:

Политика 16:50 17/07/2021 В мире
Президент Сирии Башар Асад принес присягу в Дамаске в качестве главы государства на четвертый семилетний срок. Торжественная церемония инаугурации состоялась в субботу во дворце Каср аш-Шааб на горе Касьюн, передает ТАСС.
В зале дворца присутствовали члены Народного совета (парламента) арабской республики, члены правительства, представители военной элиты, лидеры религиозных конфессий, культурные и общественные деятели, сообщает сирийское информационное агентство SANA.
Выступая перед присутствующими, Асад зачитал текст присяги согласно седьмому параграфу принятой в 2012 году конституции, положив при этом правую руку на священную для мусульман книгу Коран.
"Клянусь всемогущим Господом, что буду уважать конституцию страны, ее законы и республиканский строй, блюсти интересы народа и уважать его свободы. Клянусь охранять суверенитет родины, ее независимость, свободу и защищать ее территориальную целостность. Буду добиваться социальной справедливости и единства арабской нации", - сказал президент.
В своей инаугурационной речи Асад поблагодарил сирийский народ за стойкость и мужество в преодолении трудностей, связанных с непрекращающимся уже десять лет военным конфликтом на территории страны. "Я приветствую народ, защитивший родину ценой своей крови. Я приветствую тех, кто сохранил верность в своих душах и сердцах, кто несет историческую ответственность и кто олицетворяет собой принадлежность к самым высоким идеалам и единству родины", - подчеркнул он.
Напомним, что победу на выборах президента страны, которые прошли 26 мая, одержал Асад, получивший поддержку 95,1% избирателей.
Срок президентских полномочий, согласно конституции 2012 года, составляет семь лет. Предыдущие выборы состоялись в 2014 году, на них Асад получил поддержку 88,7% избирателей.