Իսրայելի վարչապետը հանձնարարել է՝ դատել ինքնամեկուսացումը խախտող կորոնավիրուսով վարակվածներին
Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բեննեթը կիրակի օրը հրահանգել է դատական հետապնդման ու քրեական պատասխանատվության ենթարկել կորոնավիրուս ունեցող այն անձանց, որոնք գիտակցաբար խախտում են ինքնամեկուսացման կանոնները և վտանգում ուրիշների առողջությունը: Այս մասին հայտարարել են վարչապետի աշխատակազմից, գրում է Tass-ը։
Բեննեթը նաև հանձնարարել է «դիտարկել կարգավորող մարմինների հիմնական խնդիրը` ապահովել տոնակատարությունների, հանրային միջոցառումների և հատկապես հարսանիքների ժամանակ կանոնների պահպանումը»։
Հուլիսի 17-ին Իսրայելում բժիշկները 2021 թ-ի մարտից ի վեր առաջին անգամ հայտնաբերեցին կորոնավիրուսի օրական ավելի քան հազար դեպք, ինչը դարձել է նոր հակառեկորդ` երկրում դելտա շտամի ի հայտ գալուց ի վեր:
Ըստ Առողջապահության նախարարության ամփոփ տեղեկատվության, Իսրայելում ներկայումս 6448 մարդ հիվանդ է կովիդով, 63-ի հիվանդի վիճակը գնահատվում է որպես ծանր, 16-ը միացված են թոքերի արհեստական օդափոխման սարքերի:
Նշվում է, որ Իսրայելում հունիս ամսվա ընթացքում կորոնավիրուսը հայտնաբերվել էր 2.4 հազար մարդու մոտ, որոնց գրեթե 40%-ը պատվաստված է եղել կովիդի դեմ Pfizer-ի արտադրած պատվաստանյութով: Իսրայելցիների պատվաստումը ամերիկյան Pfizer դեղամիջոցով սկսվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերի 20-ին: Առողջապահության նախարարության տվյալներով ՝ մինչ օրս 5,742 միլիոն իսրայելցի ստացել է առաջին դոզան, երկրորդը՝ 5,225 միլիոն, ինչը կազմում է համապատասխանաբար երկրի ընդհանուր բնակչության՝ 9,3 միլիոնից, ավելի 60% և 56% -ը:

Общество 11:30 19/07/2021 В мире
Премьер-министр Израиля Нафтали Беннет поручил в воскресенье подвергать судебному преследованию и привлекать к уголовной ответственности лиц с выявленным коронавирусом, которые сознательно нарушают правила самоизоляции и ставят под угрозу здоровье окружающих. Об этом сообщила канцелярия премьера, пишет ТАСС.
"Премьер-министр Беннет провел совещание по вопросу усиления контроля за соблюдением правил по борьбе с коронавирусом с участием министров здравоохранения, внутренней безопасности, генерального инспектора полиции и юридического советника правительства. Премьер-министр дал указание привлекать к уголовной ответственности и подвергать судебному преследованию лиц с выявленным коронавирусом, которые сознательно нарушают условия самоизоляции и тем самым ставят под угрозу общественное здоровье", - говорится в заявлении.
Беннет также поручил "считать главной задачей контролирующих органов обеспечение соблюдения правил во время проведения торжеств, массовых мероприятий и в особенности свадеб", а также "оптимизировать процесс контроля, обратив особое внимание на сокращение временного промежутка между наложением штрафа и его фактическим взысканием с нарушителя", - добавили в канцелярии.
17 июля врачи в Израиле впервые с марта 2021 года выявили за сутки более тысячи заразившихся коронавируом, что стало новым антирекордом с момента появления в стране штамма "дельта", отмечает государственное радио Kan. Согласно сводке министерства здравоохранения, в Израиле ковидом в настоящий момент болеют 6 448 человек, состояние 63 пациентов оценивается как тяжелое, 16 подключены к аппаратам ИВЛ.
По данным Kan, в течение июня в Израиле коронавирус был выявлен у 2,4 тыс. человек, почти 40% из которых были вакцинированы от ковида препаратом производства компании Pfizer.