Ադրբեջանցիները այժմ ներխուժում են Հայաստանի ֆիզիկական տարածք ու կշարունակեն ագրեսիվ լինել, քանի հստակ ուղերձ չեն ստացել․ Բոբ Մենենդես
Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ սենատոր Բոբ Մենենդեսը մտահոգություն է հայտնել Բայդենի վարչակազմի կողմից Ադրբեջանին 907-րդ բանաձևի սահմանափակումներից հրաժարվելու կապակցությամբ՝ Եվրոպական և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնում առաջադրված դոկտոր Կարին Դոնֆրիդի հաստատման լսումների ժամանակ։
«Ադրբեջանցիները սահմանային խնդրի արդյունքում այժմ ներխուժում են Հայաստանի ֆիզիկական տարածք, և ինձ թվում է, որ նրանք կշարունակեն ագրեսիվ լինել, քանի դեռ չեն ստացել հստակ ուղերձ, որ դա ընդունելի չէ», - պնդել է Մենենդեսը:
Դոկտոր Դոնֆրիդը պատասխանել է, որ եթե հաստատվի, այդ հարցում սերտորեն կաշխատի սենատոր Մենենդեսի և Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ:
«Շատ կարևոր է համոզվել, որ ցանկացած աջակցություն, որը մենք տալիս ենք Ադրբեջանին, որևէ կերպ չի ազդում Ադրբեջանի ուժերի հավասարակշռության վրա և մենք հավատարիմ ենք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացին», - ասել է դոկտոր Դոնֆրիդը:

Политика 11:15 21/07/2021 В мире
Азербайджанцы вторглись на физическую территорию Армении и будут продолжать агрессию, пока не прозвучит четкий призыв- Менендес
Председатель Сената США по внешним сношениям сенатор Боб Менендес выразил обеспокоенность по поводу отказа администрации Байдена от ограничения статьи 907 о помощи Азербайджану в ходе слушания о подтверждении доктора Карен Донфрид, выдвинутой на должность помощника госсекретаря по вопросам Европы и Евразии.
«Сейчас азербайджанцы вторглись на физическую территорию Армении в рамках пограничного конфликта, и мне кажется, что они будут продолжать агрессию, пока не прозвучит четкий призыв, что это неприемлемо,"-аргументировал Менендес.
Доктор Донфрид ответила, что, если ее подтвердят, то она будет тесно сотрудничать с сенатором Менендесом и комиссией по внешним отношениям Сената по этому вопросу. «Очень важно убедиться, что любая поддержка, которую мы оказываем Азербайджану, никоим образом не влияет на баланс сил между Азербайджаном и нашей приверженностью урегулированию по Нагорному Карабаху», -заявила доктор Донфрид.