Ադրբեջանցիները այժմ ներխուժում են Հայաստանի ֆիզիկական տարածք ու կշարունակեն ագրեսիվ լինել, քանի հստակ ուղերձ չեն ստացել․ Բոբ Մենենդես
Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ սենատոր Բոբ Մենենդեսը մտահոգություն է հայտնել Բայդենի վարչակազմի կողմից Ադրբեջանին 907-րդ բանաձևի սահմանափակումներից հրաժարվելու կապակցությամբ՝ Եվրոպական և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնականի պաշտոնում առաջադրված դոկտոր Կարին Դոնֆրիդի հաստատման լսումների ժամանակ։
«Ադրբեջանցիները սահմանային խնդրի արդյունքում այժմ ներխուժում են Հայաստանի ֆիզիկական տարածք, և ինձ թվում է, որ նրանք կշարունակեն ագրեսիվ լինել, քանի դեռ չեն ստացել հստակ ուղերձ, որ դա ընդունելի չէ», - պնդել է Մենենդեսը:
Դոկտոր Դոնֆրիդը պատասխանել է, որ եթե հաստատվի, այդ հարցում սերտորեն կաշխատի սենատոր Մենենդեսի և Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի հետ:
«Շատ կարևոր է համոզվել, որ ցանկացած աջակցություն, որը մենք տալիս ենք Ադրբեջանին, որևէ կերպ չի ազդում Ադրբեջանի ուժերի հավասարակշռության վրա և մենք հավատարիմ ենք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացին», - ասել է դոկտոր Դոնֆրիդը:

Politics 11:15 21/07/2021 Region
United States Senate Committee on Foreign Relations Chair Senator Bob Menendez expressed concern about the Biden Administration's waiver of Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan, during the confirmation hearing for Dr. Karen Donfried nominated to serve as Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
"The Azerbaijanis are now interfering on the physical territory of Armenia in a border issue and it just seems to me that they will continue to be aggressive unless they have a clear message that it's not acceptable," argued Menendez.
Dr. Donfried responded that, if confirmed, she would work closely with the Sen. Menendez and the Senate Foreign Relations Committee on the matter.
"It is critical to make sure that any support we are giving to Azerbaijan is not in any way affecting the balance of power between Azerbaijan and that we are committed to the resolution of Nagorno Karabakh," stated Dr. Donfried.