Կորոնավիրուսի 2 415 նոր դեպք․ Վրաստանն արդեն նարնջագույն գոտուց տեղափոխվել է կարմիր գոտի
Վրաստանում մեկ օրում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 2 415 նոր դեպք: Ինտենսիվ թեստավորմամբ վերջին 24 ժամում անցկացվել է 37 627 թեստ, այստեղից 21 135-ը՝ հակագենի արագ թեստով և 16 492-ը՝ «ՊՇՌ»:
Այս պահի դրությամբ, Վրաստանում հաստատված է նոր կորոնավիրուսի 393 360 դեպք: Ապաքինվել է ևս 943 պացիենտ և նրանց ընդհանուր թիվը կազմում է 368 073:
Վերջին 24 ժամում կորոնավիրուսից մահացել է 26 մարդ: Համավարակի մեկնարկից մինչ օրս կորոնավիրուսից զոհվել է 5 618 անձ:
Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամղրելիձեի խոսքով, երկրում վատթարացել են համաճարակաբանական իրավիճակը սահմանող բոլոր ցուցանիշները: Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։
Նրա խոսքով, Վրաստանն արդեն նարնջագույն գոտուց տեղափոխվել է կարմիր գոտի, ինչը տագնապի հիմքերից մեկն է:
«Մենք այժմ գտնվում ենք մոտավորապես նույն մակարդակի վրա, ինչ մայիսի 17-ին, երբ երրորդ ալիքի գագաթնակետին էինք: Բացի այդ, այսօրվա համաճարակային իրավիճակը նման է այն ամենին, ինչ ունեինք հոկտեմբերի վերջին, նոյեմբերի սկզբին, երբ նոյեմբերի վերջին գնում էինք դեպի գագաթնակետը: Սա շատ ուշագրավ է: Բոլոր ցուցանիշներով մենք անցել ենք դեպի կարմիր գոտի: Մենք մինչ այժմ Ջոնս Հոփքինսի քարտեզի վրա էինք նարնջագույնով, այժմ մենք գտնվում ենք կարմիր գոտում, սա հիմնական ահազանգերից մեկն է և պետք է ձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ», – ասել է Ամիրան Գամղրելիձեն:

Здоровье 12:32 21/07/2021 Регион
Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 415. Скончались 26 человек.
По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний день выявлено 393 360 случаев заражения, пишет sputnik-georgia
Вместе с тем за последние 24 часа ковид-клиники покинули 943 человека, с начала пандемии вылечились 368 073 пациента. Скончались 5 618.
За сутки сделано 37 627 тестов, в том числе 21 135 на антиген и 16 492 ПЦР-теста.
Показатель инфицирования: за сутки – 6,42%, за последние 14 дней – 5,03%, за последние семь дней – 5,53%.
Прививки сделали 374 685 человек, в том числе за последние сутки – 6 586.
В карантине в данное время находятся 70 человек, в стационарах – 4 584, в ковид-гостиницах – 1 183.
Между тем,как передает Интерфакс, Грузия перешла из "оранжевой" в "красную зону" по выявлению случаев заражения COVID-19 на каждые 100 тысяч человек, заявил директор Национального центра по контролю за заболеваниями Амиран Гамкрелидзе.
"Эпидемиологическая ситуация у нас крайне тревожная, поэтому надо будет принимать определенные меры. Сегодня на заседании Координационного совета по борьбе с коронавирусной инфекцией мы обсудили вопрос возможности принятия некоторых ограничений. Пока мы рекомендуем обязательное ношение масок на открытом пространстве в людных местах", - сказал Гамкрелидзе на брифинге во вторник.
Премьер-министр Ираклий Гарибашвили во вторник на заседании правительства заявил, что Грузия не вынесет возвращения к ограничительным мерам. Он призвал население массово вакцинироваться.