Քաղաքական 11:27 22/07/2021 Հայաստան
«Հայաստանը պարզապես վերածվել է ազգային շահեր, արժանապատվություն և գաղափարախոսություն չունեցող պետության»
ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն ՀԿ-ն տարածել է «Հայաստանը չկա՞» վերնագրով հայտարարություն, որում ասվում է.
«Հուլիսի 26-ից օգոստոսի 6-ը  մեկ տասնյակից ավելի երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, Էստոնիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Գերմանիայի, Անգլիայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Ուկրաինայի,  Իտալիայի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի մասնակցությամբ  Վրաստանում  կանցկացվի «Աշխույժ  ոգի» («Agile Spirit 2021») զորավարժությունը։
Կմասնակցի ավելի քան 2,5 հազար զինվորական։  Կոնտինգենտի գերազանց մասը՝ շուրջ 1600 զինվոր ու սպա, ներկայացնելու են Վրաստանի ազգային գվարդիան,  ամերիկյան ծովային հետևակը։ Զորավարժությունների նպատակը ԱՄՆ-ի, Վրաստանի, ՆԱՏՕ-ի ու տարածաշրջանային նրա  գործընկերների օպերատիվ, պրոֆեսիոնալ, մարտական պատրաստվածության բարձրացումն է։ Օրեր առաջ էլ տեղեկացրել էինք, որ ընթացիկ տարվա  հոկտեմբերի սկզբներին
Թուրքիան, Ադրբեջանը, Վրաստանը նախատեսել են առավելագույնս մարտական իրավիճակին մոտեցված «Հավերժություն» զորավարժությունը։
Ինչպես տեսնում ենք, տարածաշրջանում, մեր մերձ հարևանությամբ,  բոլորն ինտենսիվ մարտական պատրաստությունների մեջ են, իսկ մենք շարունակում ենք  ապավինած մնալ ռուսների հետ ունեցած մեր  ռազմական գործընկերությանը՝ նույնիսկ այդ ուղղությամբ որևէ տեսանելի, էական քայլ չնախաձեռնելով։ Ավելին,  մոռացած  թե բանակի կռացած մեջքի շտկման, թե մարտական ոգու և պատրաստվածության  բարձրացման մասին՝ զբաղվում ենք միայն  անհասկանալի կադրային տեղաշարժերով ու նշանակումներով։
Իսկ  առհասարակ տպավորությունն այնպիսին է, որ կորցնելով  դիմադրողականությունը՝  Հայաստանը պարզապես վերածվել է ազգային շահեր, արժանապատվություն և գաղափարախոսություն չունեցող  պետության։ Նաիրյան մեր հինավուրց, քրիստոնեական երկիրը փաստացի  անհետանում է աշխարհի քաղաքական քարտեզից,  դադարում է է գոյություն ունենալուց, և այդ փաստն իրավական ձևակերպում է ստանալու Ադրբեջանի հետ առաջիկայում կնքվելով  պայմանագրով։

Политика 14:35 22/07/2021 Армения
«Армения просто превратилась в государство без национальных интересов, достоинства и идеологии». Заявление
Общественная организация «Союз офицеров резерва Службы национальной безопасности» выступила с заявлением:
«С 26 июля по 6 августа в Грузии пройдут учения Agile Spirit 2021, в которых примут участие военнослужащие из Азербайджана, Великобритании, Германии, Грузии, Испании, Италии, Канады, Латвии, Литвы, Польши, Румынии, США, Турции, Украины и Эстонии.
Ожидается, что в них в этом году примут участие 2,5 тыс. военнослужащих. Более 1,5 тыс. из них - грузинские военнослужащие, еще 700 - американские. На учениях будут представлены Национальная гвардия Грузии, американская морская пехота.
Целью учений является повышение оперативной, профессиональной и боевой готовности США, Грузии, НАТО и их региональных партнеров.
Несколько дней назад сообщалось, что в начале октября Грузия, Турция и Азербайджан проведут совместные военные учения «Вечность», максимально приближенные к военной ситуации.
Как мы видим, в регионе, в непосредственной близости от нас, все находятся в стадии интенсивных боевых приготовлений, а мы продолжаем полагаться на наше военное партнерство с русскими, даже не предпринимая никаких видимых, существенных шагов в этом направлении.
Более того, позабыв о том, чтобы расправить загнутую спину армии или повысить ее боевой дух и боеготовность, заняты только непонятными кадровыми перестановками и назначениями.
А в целом создается впечатление, что, потеряв иммунитет, Армения просто превратилась в государство без национальных интересов, достоинства и идеологии. Наша древняя христианская страна фактически исчезает с политической карты мира, перестает существовать,  и этот факт получит правовую формулировку предстоящим заключением договора с Азербайджаном».