Քաղաքական 23:15 21/07/2021 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով՝ այս շրջանում քաղաքական ռեպրեսիաները մի կողմից ճնշում էր Սահմանադրական դատարանի վրա, մյուս կողմից մեսիջ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից առաջ։
«Ընդհանուր պատկերի մեջ ևս մեկ էլեմենտ է։ Մի քիչ  ավելի լայն պետք է նայել այս բռնաճնշումներին, ո՞ր ժամանակահատվածում էր դա արվում։ Կարծում եմ՝ էական ճնշում էր Սահմանադրական դատարանի նկատմամբ՝ ցույց տալու համար, մտածեք, թե ինչ որոշում եք կայացնելու։ Մարդկանց շինծու մեղադրանքներով կալանավորվում էին այն ժամանակ, երբ ՍԴ-ում քննում էին ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ քաղաքական ուժերի բողոքը»,- Երկիր Մեդիա», «5-րդ ալիք», «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ այդ բռնաճնշումներն արվում են նաև սպասվելիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների համար, մեսիջ է՝ խելոք պահեք, եթե խելոք չպահեք, յուրաքանչյուրիդ հետ կարող է կատարվել նույնը։
«Սա է նպատակը, այսպես պետք է ասենք՝ բարի գալուստ դեպի Սադամ Հուսեյնի Իրաք։ Մոտավորպես այդ ճանապարհն ենք բռնել։ Համենայնդեպս, իմ տպավորությունն է, որ այս իշխանության ցանկությունը հենց դա է և ժողովրդավարության բաստիոնը ոնց որ դարձնում է ժողովրդավարության գերեզմանոց։ Նաև այսպես կբնութագրեմ այն, ինչ կատարվում է  Հայաստանում»,- ասել է Ռ. Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահը հիշեցրել է, որ երեք տարի առաջ իրեն մի շինծու գործով մեղադրանք էին առաջադրել. «Անցնելով այս ամեն ինչով՝ ես ավելի շատ ուժեղ եմ դուրս եկել այս պայքարից, քան երեք տարի առաջ էի։ Յուրաքանչյուր համայնքապետ, որ հիմա կալանավորված է, այդ վիճակից դուրս է գալու  շատ ավելի ուժեղ։ Ուղղակի կասկած չունեմ, քանի որ մեղադրանքները շնծու են, նեղ խմբակի տակտիկական շահերին է ամեն ինչ ծառայեցվում»։
Ըստ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի համոզման, նաև ընդհանուր վախի մթնոլորտ են ուզում այդպես ստեղծել, որ մարդիկ ավելի քիչ քննադատեն իրենց։
Պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք սպասելի էր ՍԴ որոշում, նաև հետընտրական շրջանում խոսվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության լեգիտիմության մասին,
արդյո՞ք այդ որոշումը հանել է այդ հարցը, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է. «Ուշադրությամբ հետևում էի ՍԴ նիստերին, մտքեր էի փոխանակում տարբեր մարդկանց հետ։ Տպավորիչ էր փաստարկների տեսանկյունից և «Հայաստան» դաշինքի, և մյուս դիմողների փաստարկները։ Ամենից  հետաքրքիրն այն է, որ որևէ հակափատարկ, որևէ հիմնավորում չենք լսել, ուղղակի չկար։
Էլ չեմ ասում ՔՊ ներկայացուցիչներն ուղղակի բան չունեին ասելու, դատախազությունը հանդես էր գալիս որպես կառավարության փաստաբան։ Զավեշտալի է, բայց այդպես է
Ցավոք, ՍԴ որոշման մեջ մեր կողմից բարձրացված մի շարք հարցերի վերաբերյալ ևս չկան պատասխաններ»։
Ռ. Քոչարյանի խոսքով, Հայաստանում որևէ ընտրություն չի հիշում, երբ այս ծավալի վարչական ռեսուրս է կիրառվել, երկրի առաջին դեմքը ֆիզիկական հաշվեհարդարի սպառնալիքներով հանդես է եկել ընդդիմախոսների նկատմամբ։
«Երբ ՍԴ-ն խոստորեն չի անդրադառնում այդ երևույթներին, նշանակում է մեկ բան՝ դրանք դառնալու են մեր քաղաքական մշակույթի անբաժանելի մաս։
Այդպես է լինելու և պատասխանատվությունը և ՍԴ-ի, և ԿԸՀ-ի, և դատախազության վրա է։
Այս ամենը համադրելով, խոսելով, որ այս իշխանությունը լեգիտիմ է, ուղղակի ավելորդ է։ Իհարկե, այս իշխանությունը լեգիտիմություն ձեռք չի բերել այս ընտրությունների արդյունքում»,- նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նրա կարծիքով, ՍԴ-ի կողմից նման որոշում չպետք է լիներ. «Մարդկայնորեն կարելի է հասկանալ այսպիսի մթնոլորտում բավարար խիզախություն չունենալը, բայց պրոֆեսիոնալիզմի առումով և  երկրի ապագայի նկատմամբ պատասխանատվության զգացումի տեսանկյունից, իհարկե, անթույլատրելի էր։
Որոշման մեջ խստությամբ չարձանագրել որոշ երևույթներ, անթույլատրելի է, նշանակում է՝ համաձայնվել դրա հետ և նպաստել, որ այդ դրսևորումները Հայաստանում դառնան քաղաքական մշակույթի մաս»։
Ռ. Քոչարյանը նշել է՝ իրենք չեն ասում, որ այս  իշխանությունը քիչ ձայներ է ստացել, իրենք վիճարկում էին մոտ 200 հազար ձայն, բայց այն, ինչ կատարվում էր պետական մարմինների կողմից, բավարար հիմքեր էին տալիս ՍԴ-ին վերանայել շատ բան։ Հույս են ունեցել, որ ՍԴ որոշումը կլիներ մի քիչ այլ։

Политика 11:59 22/07/2021 Армения
По мнению второго президента Армении, лидера альянса «Армения» Роберта Кочаряна, осуществляемые в этот период политические репрессии, с одной стороны, были давлением на Конституционный суд, с другой стороны – месседжем перед выборами в органы местного самоуправления.
«Это еще один элемент общей картины. Нам нужно взглянуть на эти репрессии немного шире, в какой период это происходило? Я считаю, что на Конституционный суд оказывалось существенное давление: мол, подумайте, какое решение вы примете. Людей арестовывали по сфабрикованным обвинениям, пока Конституционный суд рассматривал жалобу политических сил о признании итогов выборов в НС недействительными», – сказал второй президент Армении в интервью телекомпаниям «Еркир Медиа», «5-й канал» и «Армянский второй телеканал».
Он отметил, что эти репрессии проводятся и в связи с предстоящими выборами в органы местного самоуправления, это месседж – ведите себя смирно, иначе то же самое может случиться с каждым из вас.
«Такова цель. Нужно говорить: добро пожаловать в Ирак Саддама Хусейна. Мы встали примерно на этот путь. В любом случае, у меня сложилось впечатление, что именно таково желание власти:  превратить бастион демократии в кладбище демократии. Вот как я опишу то, что происходит в Армении», – сказал Р. Кочарян.
Второй президент РА напомнил, что три года назад ему предъявили обвинение по сфабрикованному делу: «Пройдя через все это, я вышел из этой борьбы гораздо сильнее, чем был три года назад. Каждый арестованный глава общины выйдет из этой ситуации, став намного сильнее. Я просто не сомневаюсь, потому что обвинения – ложные, все служит узким тактическим интересам этой группировки».
По словам лидера альянса «Армения», власти также хотят создать атмосферу всеобщего страха, чтобы люди меньше их критиковали.
Отвечая на вопрос, было ли ожидаемым решение Конституционного суда, сняло ли оно с повестки вопрос легитимности партии «Гражданский договор», Роберт Кочарян отметил: «Я внимательно следил за заседаниями Конституционного суда, обменивался мыслями с разными людьми. Было впечатляющим с точки зрения представляемых истцами аргументов. Самое интересное, что ни одного контраргумента, обоснования мы не услышали, их просто не было.
Не говоря уже о том, что представителям ГД просто нечего было сказать, прокуратура выступила адвокатом правительства. Это комично, но, тем не менее, это так.
К сожалению, на ряд поднятых нами вопросов в решении Конституционного суда просто нет ответов».
По словам Кочаряна, он не помнит других выборов в Армении, когда использовался такой объем административного ресурса, а первое лицо страны угрожало оппонентам физической расправой.
«Когда Конституционный суд не обращается к этим явления, это означает одно – они станут неотъемлемой частью нашей политической культуры.
Так и будет. Ответственность лежит и на Конституционном суде, и на Центральной избирательной комиссии и прокуратуре.
Сопоставляя все это, говорить о легитимности действующей власти – просто излишне. Конечно, эта власть не получила легитимности в результате этих выборов», – сказал второй президент Армении.
По его мнению, такого решения Конституционный суд не должен был выносить. «По-человечески понятно, что в такой атмосфере не хватило мужества, но с точки зрения профессионализма, с точки зрения ответственности за будущее страны, конечно, такое решение было недопустимым.
Недопустимо четко не фиксировать в решении определенные явления, это значит соглашаться с ними, способствовать тому, чтобы эти проявления стали частью политической культуры Армении», – отметил Кочарян.
Р. Кочарян пояснил при этом, что они не говорят, что эта власть получила мало голосов, они оспаривали около 200 тысяч голосов в их пользу, но то, что делалось государственными органами, давало Конституционному суду достаточные основания для пересмотра многих вещей. Они надеялись, что решение Конституционного суда будет несколько другим.