Քաղաքական 12:23 23/07/2021 Աշխարհում
Լավրով․ Մեր արևմտյան գործընկերները փորձում են ընդլայնել իրենց ներկայությունը մեր սահմաններով՝ ներառյալ Անդրկովկասում
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է Ռուսաստանի շուրջ անկայունության գոտի ստեղծելու Արևմուտքի փորձերի մասին։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
«Արևմուտքը ցանկանում է խարխլել իրավիճակը Ռուսաստանի շուրջ, այդ թվում՝ ֆեյքերի միջոցով։ Նրանք փորձում են անկայունության գոտի ստեղծել մեր շուրջը՝ ստիպելով մեր ամենամոտ հարևաններին, եղբայրական ժողովուրդներին ընտրություն կատարել՝ « կա՛մ դու Արևմուտքի հետ ես, կա՛մ Ռուսաստանի Դաշնության», - ասել է Լավրովը։
Լավրովի խոսքերով, ուզում են Ռուսաստանին շրջապատել «կորդոնային սանիտարով» և նույնիսկ որոշակի օգուտ քաղել նրանից, որ «Արևմուտքը որոշիչ ազդեցություն կտրամադրի մեր հարևան երկրների զարգացման վրա»։
Լավրովն ընդգծել է, որ Արևմուտքի այս գիծն առավել վառ արտահայտվեց Ուկրաինայում, և վերջին ամիսներին գունավոր հեղափոխությունների մեթոդները փորձեցին «տարածել» նաև Բելառուսում: Բացի այդ, ըստ նրա, ԱՄՆ-ը և ԵՄ երկրները սկսեցին աշխարհաքաղաքական պայքար Մոլդովայի համար։
«Դե, հիմա մեր արևմտյան գործընկերները փորձում են ընդլայնել իրենց ներկայությունը, այդ թվում՝ ռազմական, մեր սահմանների պարագծով, ներառյալ Կենտրոնական Ասիան և Անդրկովկասը», - ասել է ՌԴ արտգործնախարարը:

Лавров: Наши западные коллеги пытаются расширять свое присутствие, в том числе военное, по периметру наших границ, включая Закавказье
апад хочет расшатать ситуацию вокруг России, в том числе с помощью фейков, считает глава МИД Сергей Лавров. Его слова приводит РИА Новости.
"Вокруг нас пытаются сформировать пояс нестабильности, принуждая наших ближайших соседей, братские нам народы делать выбор "либо ты с Западом, либо ты с Российской Федерацией", — заявил он на вебинаре "Внешнеполитические условия, в которых проходит кампания по выборам депутатов Государственной думы" на площадке "ЕР".
Россию и территории вокруг нее стараются осваивать военным и экономическим образом, добавил дипломат.
"(Они хотят. — Прим. ред.) окружить нас санитарным кордоном, да еще извлекать какую-то выгоду из того, что Запад будет оказывать решающее влияние на развитие соседних с нами стран", — описывает ситуацию он.
Лавров подчеркнул, что эта линия Запада ярко проявилась на Украине, а в последние месяцы методики цветных революций попробовали обкатать и в Белоруссии. Также, по его словам, США и страны ЕС развернули геополитическую борьбу за Молдавию, не гнушаясь открытой пропагандой во время предвыборной кампании.
"Ну и сейчас пытаются расширять наши западные коллеги свое присутствие, в том числе военное, по периметру наших границ, включая и Центральную Азию, и Закавказье", — заключил глава МИД.