Քաղաքական 10:06 24/07/2021 Հայաստան
Սրանց համար անվտանգություն կոչվածը այդպես էլ չհասկացվեց և դրա ապահովման ուղղությամբ այդպես էլ ոչինչ չարվեց. Աբրահամյան
Անվտանգային հարցերի փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«ՀՀ ՊՆ փոխանցմամբ, հուլիսի 23-ին, ժամը 23:00-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ ստորաբաժանումները, համապատասխան գործողություններով, կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի հարավ-արևմտյան ուղղությամբ ԱԹՍ-ով ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձը:
Պաշտպանական գերատեսչությունից նաև հայտնում են, որ հուլիսի 24-ի գիշերը և առավոտյան 09:00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին, բոլոր ուղղություններով, հարաբերականորեն կայուն է:
Սահմանագծին, երեկ, օրվա երկրորդ կեսին գրանցված լարվածության հետ կապված ՀՀ ՊՆ-ն միայն 18.00-ի կողմերը տեղեկատվություն  փոխանցվեց, իսկ ավելի ուշ, սահմանագծի տարբեր հատվածներից, տարբեր աղբյուրներով եկող լուրերին հարկ համարեց արձագանքել միայն այսօր։
Սա այն պարագայում, որ իրավիճակը բավականին անորոշ էր, տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում՝ ադրբեջանական, եկող տեղեկատվությունը՝ հակասական։
Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման տեսանկյունից, օպերատիվության խնդիրը նոր անվտանգային ռիսկեր է ստեղծում, ինչը այս խնդրով զբաղվող կառույցներում կամ չեն գիտակցում կամ անգործության են մատնված։
Հարցն ադրբեջանական կայքերին կամ լուրերին արձագանքելը չէ, դա ոչ միշտ է նպատակահարմար լինել, սակայն հայկական մեդիա դաշտում ստեղծվող վակումը, որն ուղեկցվում է Ադրբեջանից հնչող բախումների սպառնալիքներով, տեղեկատվական անվտանգության սպառնալիք է ստեղծում։
Ինչպես բազմաթիվ այլ հարցերում, այնպես էլ այս, տեղեկատվական անվտանգությամբ զբաղվող կառույցներն այս հասկացության մասին հիշում են միայն այն ժամանակ, երբ իշխանության վերին էշելոններից ընդդիմադիր դիրքերից հանդես եկող անձանց մեկուսացնելու խնդիր կա և ակտիվանում են դրա շրջանակներում, այն էլ ոչ ընդունելի նպատակներով և մեթոդներով։
Սրանց համար անվտանգություն կոչվածը այդպես էլ չհասկացվեց և դրա ապահովման ուղղությամբ այդպես էլ ոչինչ չարվեց»։

Politics 13:03 24/07/2021 Armenia
Armenian security expert Tigran Abrahamyan, the head of the analytical center Henaket, stated the Armenian authorities failed to take any measures to ensure the country’s security.
In a public post on Facebook on Saturday, he referred to the Defense Ministry’s statement on an attempt by an Azerbaijani drone to cross into Armenia’s airspace late on Friday.
The air defense units of the Armenian armed forces took measures to thwart an attempt by an Azerbaijani UAV to cross into Armenia’s airspace in the south-western direction of the Armenian-Azerbaijani border on Friday, at around 11pm, the Defense Ministry reported.
The situation was relatively stable in all sections of the Armenian-Azerbaijani border as of 9am Saturday, it said.
Abrahamyan underlined that the Defense Ministry was late to release a statement on the border tensions recorded late on Friday afternoon, while the ministry considered it expedient to respond to the reports of different sources over various border sections only today.
“This came despite the fact that the situation was rather uncertain and the information disseminated by various sources, including Azerbaijani, was contradictory.
“From the point of view of ensuring information security, the problem of efficiency creates new security risks, which either the structures dealing with the problem don’t realize or are simply inactive,” the expert said.
“It is not about reacting to Azerbaijani rumors, which is not always advisable, but the vacuum created in the Armenian media space, accompanied by the threats of clashes from Azerbaijan, poses a threat to information security.
“As it was the case in many other issues, this time as well the structures dealing with information security remember this concept only when the task is to isolate those who oppose the higher echelons of power and take active steps within its framework with unacceptable purposes and methods.
“The meaning of security remained incomprehensible for these people after all and no measures were taken to ensure it,” Abrahamyan said.