Քաղաքական 10:06 24/07/2021 Հայաստան
Սրանց համար անվտանգություն կոչվածը այդպես էլ չհասկացվեց և դրա ապահովման ուղղությամբ այդպես էլ ոչինչ չարվեց. Աբրահամյան
Անվտանգային հարցերի փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«ՀՀ ՊՆ փոխանցմամբ, հուլիսի 23-ին, ժամը 23:00-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ ստորաբաժանումները, համապատասխան գործողություններով, կասեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի հարավ-արևմտյան ուղղությամբ ԱԹՍ-ով ՀՀ օդային տարածք մուտք գործելու փորձը:
Պաշտպանական գերատեսչությունից նաև հայտնում են, որ հուլիսի 24-ի գիշերը և առավոտյան 09:00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին, բոլոր ուղղություններով, հարաբերականորեն կայուն է:
Սահմանագծին, երեկ, օրվա երկրորդ կեսին գրանցված լարվածության հետ կապված ՀՀ ՊՆ-ն միայն 18.00-ի կողմերը տեղեկատվություն  փոխանցվեց, իսկ ավելի ուշ, սահմանագծի տարբեր հատվածներից, տարբեր աղբյուրներով եկող լուրերին հարկ համարեց արձագանքել միայն այսօր։
Սա այն պարագայում, որ իրավիճակը բավականին անորոշ էր, տարբեր աղբյուրներից, այդ թվում՝ ադրբեջանական, եկող տեղեկատվությունը՝ հակասական։
Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման տեսանկյունից, օպերատիվության խնդիրը նոր անվտանգային ռիսկեր է ստեղծում, ինչը այս խնդրով զբաղվող կառույցներում կամ չեն գիտակցում կամ անգործության են մատնված։
Հարցն ադրբեջանական կայքերին կամ լուրերին արձագանքելը չէ, դա ոչ միշտ է նպատակահարմար լինել, սակայն հայկական մեդիա դաշտում ստեղծվող վակումը, որն ուղեկցվում է Ադրբեջանից հնչող բախումների սպառնալիքներով, տեղեկատվական անվտանգության սպառնալիք է ստեղծում։
Ինչպես բազմաթիվ այլ հարցերում, այնպես էլ այս, տեղեկատվական անվտանգությամբ զբաղվող կառույցներն այս հասկացության մասին հիշում են միայն այն ժամանակ, երբ իշխանության վերին էշելոններից ընդդիմադիր դիրքերից հանդես եկող անձանց մեկուսացնելու խնդիր կա և ակտիվանում են դրա շրջանակներում, այն էլ ոչ ընդունելի նպատակներով և մեթոդներով։
Սրանց համար անվտանգություն կոչվածը այդպես էլ չհասկացվեց և դրա ապահովման ուղղությամբ այդպես էլ ոչինչ չարվեց»։

Тигран Абрамян: Для этих так и осталась непонятой так называемая безопасность, и в направлении ее обеспечения так ничего и не было сделано
Эксперт по вопросам безопасности, учредитель аналитического центра «Энакет» («Точка опоры») Тигран Абрамян пишет:
«Как сообщает Министерство обороны Армении, 23 июля около 23:00 подразделения ПВО ВС Армении соответствующими действиями пресекли попытку проникновения БПЛА в воздушное пространство Армении в юго-западном направлении армяно-азербайджанской границы.
Из оборонного ведомства также сообщают, что ночью и утром 24 июля по состоянию на 09:00 обстановка на армяно-азербайджанской границе относительно стабильная по всем направлениям.
В связи с напряженностью на границе, зарегистрированной вчера, во второй половине дня, на границе, МО РА лишь около 18:00 передало информацию, а на поступающие позднее сообщения с разных участков границы посчитало нужным отреагировать только сегодня.
Это при том, что ситуация была довольно неопределенной, а информация, поступающая из различных источников, в том числе и азербайджанских, – противоречивой.
С точки зрения обеспечения информационной безопасности, проблема оперативности создает новые риски для безопасности, что в занимающихся этой проблемой структурах либо не осознают, либо же эти структуры бездействуют.
Вопрос не в реакции на азербайджанские сайты или слухи, это не всегда целесообразно, однако создаваемый на армянском медиапространстве вакуум, сопровождающийся звучащими из Азербайджана угрозами столкновений, создает угрозу информационной безопасности.
Как и во множестве других вопросов, эти структуры, занимающиеся информационной безопасностью, вспоминают об этом понятии только тогда, когда стоит задача изолировать выступающих с позиций оппозиции к высшим эшелонам власти, и активизируются в рамках этого, да и то в не приемлемых целях и методами.
Для этих так и осталась непонятой так называемая безопасность, и в направлении ее обеспечения так ничего и не было сделано».
- МО Армении: Подразделения ПВО ВС Армении пресекли попытку проникновения БПЛА в воздушное пространство РА
- ВС Азербайджана открыли огонь на участке Гегаркуника армяно-азербайджанской границы, ранены трое армянских военных