Քաղաքական 12:36 28/07/2021 Արցախ
Ռուս խաղաղապահները ոչնչացրել են Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտնաբերված ավելի քան 300 պայթուցիկ նյութեր: Մանրամասները ներկայացնում է ՌԴ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
«Այսօր ոչնչացման վայրերից մեկում խումբն իրականացրել է պայթյունավտանգ նյութերի ոչնչացում: Մինչ օրս ոչնչացվել են ավելի քան քառասուն պայթյունավտանգ առարկաներ, որոնք ականազերծման խմբի կողմից հայտնաբերվել են տեղանքի մաքրման ընթացքում:Ընդհանուր առմամբ,պոլիգոնում ոչնչացվել է ավելի քան երկու ու կես հազար պայթուցիկ առարկա: Տեղի բնակչության կողմից բողոքներ չկան», - ասել է Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ՝Սերգեյ Խարիտոնովը:
Ամեն օր հումանիտար ականազերծման ստորաբաժանման շուրջ 10 զինծառայողներ մասնագիտացված պոլիգոնում ոչնչացնում են ավելի քան 30 պայթյունավտանգ առարկա, որոնց թվում են տարբեր տրամաչափի ականներ և հրետանային արկեր:
Զինամթերքի յուրաքանչյուր տեսակի համար կան չեզոքացման բնորոշ մեթոդներ և դրանց կատարման մեթոդներ `անվտանգության միջոցառումներին համապատասխան:
Սովորաբար զինամթերքի վնասազերծումը կատարվում է պայթեցման միջոցով, ինչպես նաև պայթուցիկ սարքերը հեռացնելով կամ դրանք անվտանգ դիրքում դնելով:

Общество 11:17 28/07/2021 НКР
Российские миротворцы утилизировали более 300 взрывоопасных предметов, обнаруженных на территории Республики Арцах (НКР). Подробности приводит пресс-служба министерства обороны РФ.
«Сегодня на одном из полигонов уничтожения, группа производит уничтожение взрывоопасных предметов. За сегодняшний день уничтожено свыше сорока взрывоопасных предметов, обнаруженные группой разминирования в ходе проведения очистки местности населенных пунктов. Всего на полигоне уничтожено свыше двух с половиной тысяч взрывоопасных предметов. Жалоб со стороны местного населения не поступало», - рассказал представитель российского миротворческого контингента в Арцахе Сергей Харитонов.
Ежедневно около 10 военнослужащих подразделения гуманитарного разминирования на специализированном полигоне уничтожают более 30 взрывоопасных предметов, среди которых мины и артиллерийские снаряды различных калибров.
Для каждого типа боеприпасов существуют характерные способы обезвреживания и приемы их выполнения с соблюдением мер безопасности. Обычно обезвреживание боеприпасов достигается подрывом, а также удалением снаряжения (выплавлением, выжиганием), извлечением взрывных устройств или переводом их в безопасное положение.
Отмечается, что всего с 23 ноября 2020 г. от неразорвавшихся боеприпасов очищено 2213,5 га территории, 659,3 км дорог, 1 906 зданий, обнаружено и обезврежено 25 767 взрывоопасных предметов.