Քաղաքական 12:15 28/07/2021 Հայաստան
Լաքոտ․Ֆրանսիայի նախագահի այցի ժամանակ կտեսնենք, թե ինչ փաստաթուղթ կարող է ստորագրվել Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև
«Ֆրանսիան պատրաստ է դիտարկել այն դիմումները, որոնք կուղղվեն (պաշտպանության ոլորտում Հայաստանի հայտը –խմբ․) բայց պետք է հաշվի առնել նաև ընդհանուր կոնտեքստը․ նախ և առաջ Հայաստանն ու Ֆրանսիան միևնույն ռազմական դաշինքի անդամներ չեն և, ընդհանուր առմամբ, մեր նպատակը ոչ թե հաջորդ պատերազմին պատրաստվելն է, այլ դրանից խուսափելը, քանի որ մենք կարծում ենք, որ տարածաշրջանում առկա խնդիրները չունեն ուժային լուծում։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանների հարցը պետք է լուծվեն միայն բանակցություններով։ Ցանկացած այլ ալտերնատիվ տանելու է փակուղի»,- այս մասին այսօր ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, ով Էրեբունի ամրոցում մասնակցում էր  Էրեբունու հնագիտական պեղումներն ավարտելու կապակցությամբ հրավիրված մամուլի ասուլիսին։
Հարցին, թե այս պահին Երևանի ու Փարիզի միջև կա քննարկումներ՝ համագործակցության շուրջ ինչ-որ փաստաթղթի ստորագրման հետ ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի այցի հետ կապված՝ դեսպանն ասաց, որ 2018թ․-ին Ֆրանկոֆոնիայի գանաթնաժողովին այստեղ գտնվելու ժամանակ Ֆրանսիայի նախագահը պարտավորվեց հետ վերադառնալ Հայաստան՝ այս անգամ երկկողմ այցով։
«Այս պահին ոչ մի հստակ ամսաթիվ չկա, բայց, ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ նախագահն այց կկատարի այն ժամանակ, երբ իր այցն օգտակար կլինի տարածաշրջանում քաղաքական գործընթացներին աջակցելու համար, և այդ պահին նոր պարզ կտեսնենք, թե ինչ փաստաթուղթ կարող է ստորագրվել Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև»,-ասաց Ժոնաթան Լաքոտը։

Политика 12:51 28/07/2021
Джонатан Лакот: Во время визита президента Франции увидим, какой документ может быть подписан между Ереваном и Парижем
«Франция готова рассмотреть заявки, которые будут направлены (заявка Армении в сфере обороны. – Ред.), но при этом необходимо учитывать и общий контекст. Прежде всего, Армения и Франция не являются членами одного военного альянса, и, в целом, наша цель – не готовиться к следующей войне, а избежать ее, поскольку мы считаем, что у существующих в регионе проблем нет силового решения. Вопросы статуса Нагорного Карабаха, границ между Арменией и Азербайджаном должны решаться только путем переговоров. Любая другая альтернатива заведет в тупик», – заявил посол Франции в Армении Джонатан Лакот, который в историко-археологическом музее-заповеднике «Эребуни» участвовал в пресс-конференции, посвященной завершению археологических раскопок Эребуни.
На вопрос, ведутся ли в настоящий момент обсуждения между Ереваном и Парижем вокруг подписания какого-либо документа о сотрудничестве и в связи с визитом президента Франции Эммануэля Макрона, посол сказал, что в ходе своего визита в Ереван в рамках Саммита Франкофонии в 2018 году президент Франции обязался вернуться в Армению – в этот раз в рамках двустороннего визита.
«На данный момент нет четкой даты, но, в целом, могу сказать, что президент совершит визит тогда, когда его визит будет полезен для содействия политическим процессам в регионе. И только в этот момент мы четко увидим, какой документ может быть подписан между Арменией и Францией», – сказал французский дипломат.