Հասարակություն 10:20 29/07/2021 Հայաստան
«Կասպերսկի» ընկերությունը 2020-ի մարտից մինչև 2021 թվականի հուլիսը COVID-19-ի թեմայով ավելի քան հինգ հազար խարդախ կայք է գրանցել և կանխել օգտատերերի՝ այդ կայքեր անցնելու ավելի քան մեկ միլիոն փորձ:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ, չարագործների ամենատարածված սխեմաների թվում են պատվաստումների դեպքում վճարումների և COVID-19-ի զեղչով թեստերի կեղծ առաջարկները: Վերջերս տարածում են գտել կեղծ QR-կոդերի, ռեստորանների և զանգվածային միջոցառումների այցելության սերտիֆիկատների վաճառքի մասին ֆիշինգային հայտարարությունները։
2021-ի առաջին կիսամյակում կորոնավիրուսի հետ կապված խարդախ ակտիվության գագաթնակետը եղել է մարտին։ Սակայն, չնայած այն բանին, որ դրանից հետո փորձագետները որոշ ժամանակ փոքր անկում են դիտարկել, հունիսին չարագործները կրկին ակտիվացել են. այս ամսվա ընթացքում ընկերությունը հայտնաբերել և արգելափակել է 14%-ով ավելի շատ ֆիշինգային ռեսուրսներ, քան մեկ ամիս առաջ։
«Համավարակի թեմայի հետ կապված խարդախության դեպքերի մեծ մասում չարագործների նպատակն է ստանալ օգտատերերի տվյալները։ Դրա համար հաճախ օգտագործվում է ֆիշինգը. օգտատերն անցնում է հայտարարության կամ նամակի հղմամբ և հայտնվում այն էջում, որտեղ նրան խնդրում են մուտքագրել անձնական տեղեկատվությունը և բանկային քարտի տվյալները։
Ստանալով նման տեղեկություններ, չարագործները կարող են դրանց օգնությամբ, օրինակ, գումար գողանալ հաշիվներից։ Հետևաբար, եթե դուք տեսնում եք COVID-19 թեմայով հաղորդագրություն, մենք խորհուրդ ենք տալիս միշտ մանրազնին ստուգել տեղեկատվությունը պաշտոնական աղբյուրներում և չթողնել ձեր անձնական տվյալները կասկածելի կայքերում»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության բովանդակության զտման մեթոդների զարգացման բաժնի ղեկավար Ալեքսեյ Մարչենկոն։

Общество 15:56 29/07/2021 В мире
«Лаборатория Касперского» зафиксировала более 5 тыс. мошеннических сайтов на тему COVID-19 с начала пандемии
«Лаборатория Касперского» с марта 2020 года по июль 2021 года зафиксировала более пяти тысяч мошеннических сайтов на тему COVID-19 и предотвратила более одного миллиона попыток перехода пользователей на эти сайты.
Среди самых распространённых схем злоумышленников — фейковые предложения о выплатах в случае вакцинации и проведении тестов на COVID-19 со скидкой. Недавно стали популярны фишинговые объявления о продаже поддельных QR-кодов, сертификатов для посещения ресторанов и массовых мероприятий.
В первом полугодии 2021 года пик мошеннической активности, связанной с коронавирусом, пришёлся на март. Однако несмотря на то, что после этого эксперты некоторое время наблюдали небольшой спад, в июне злоумышленники вновь активизировались: за этот месяц компания обнаружила и заблокировала на 14% больше фишинговых ресурсов, чем месяцем ранее, сообщают из представительства «Лаборатории Касперского» в Армении.
«В большинстве случаев мошенничества, связанного с темой пандемии, цель злоумышленников — получить данные пользователей. Для этого часто используется фишинг: пользователь переходит по ссылке из объявления или письма и попадает на страницу, где его просят ввести персональную информацию и данные банковской карты. Заполучив такие сведения, злоумышленники могут с их помощью, например, украсть деньги со счетов. Поэтому если вы видите сообщение на тему COVID-19, мы рекомендуем всегда перепроверять информацию в официальных источниках и не оставлять свои персональные данные на подозрительных сайтах», — комментирует Алексей Марченко, руководитель отдела развития методов фильтрации контента в «Лаборатории Касперского».