Եվրախորհրդարանը դատապարտում է Ադրբեջանի գործողություններն ու առաջ քաշում Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի կարգավիճակի հարցը․ հայտարարություն
Եվրոպական խորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, Եվրախորհրդարանի Հայաստանի հարցով զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և Եվրոպական խորհրդարանի Ադրբեջանի հարցով զեկուցող Զելյանա Զովկոն հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև մահացու բախումների վերաբերյալ»։
«Մենք ցավում ենք հուլիսի 28-ին Հայաստանի Գեղարքունիքի մարզի սահմանին ադրբեջանական ուժերի հետ բախումների արդյունքում 3 հայ զինծառայողների մահվան համար, այն բանից հետո, երբ հայկական դիրքերն ու մի քանի գյուղեր, ըստ հաղորդումների, գնդակոծվել են վաղ առավոտից, և արտահայտում ենք մեր խորին ցավակցությունները նրանց ընտանիքներին:
Ցավոք, սա միջադեպերի կամ սադրանքների շարքից ամենավերջինն է վերջին ամիսների ընթացքում՝ ներառյալ սկսված միջպետական սահմանի խախտումները, որ սկսվել են մայիսի 12-ին ադրբեջանական զորքերի կողմից հայկական տարածք ներխուժմամբ:
Նախիջևանի սահմանին վերջին փոխհրաձգությունը, որտեղ ևս մեկ հայ զինվոր մահացավ, ոչ պակաս մտահոգիչ էր։
Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին խստորեն պահպանել հրադադարը և ձեռնպահ մնալ սադրանքներից:
Սահմանի վերաբերյալ ցանկացած հնարավոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն բանակցությունների միջոցով՝ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացով, ոչ թե ուժի և միակողմանի գործողությունների միջոցով:
Բոլորը ուժերը պետք է հետ քաշվեն մինչև մայիսի 12-ը եղած դիրքերը և համաձայն հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության դրույթների:
Իրավիճակը լիցքաթափելու համար չափազանց կարևոր է, որ անմիջապես դադարեցվի բորբոքող հռետորաբանությունը։ Այս համատեքստում մենք դատապարտում ենք հատկապես Ադրբեջանի ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները այսպես կոչված «Արևմտյան Զանգեզուրի» վերաբերյալ և Հայաստանի Հանրապետության տարածքը որպես ադրբեջանական «նախնիների երկիր» վկայակոչումը։ Նման հայտարարությունները խիստ անպատասխանատու են և սպառնում են հետագայում խաթարել տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Մենք կրկնում ենք վստահության ամրապնդման միջոցառումներին և ցանկացած հարց բանակցային սեղանի շուրջ լուծելուն աջակցելու ԵՄ հանձնառությունը, այդ թվում`բանակցությունների վերսկսման միջոցով հակամարտության կայուն կարգավորումը և Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի ապագա կարգավիճակը»,-ասվում է այսօր տարածված հայտարարության մեջ։

Politics 17:35 30/07/2021 Region
The Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina Kaljurand, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey Kovatchev, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana Zovko, on Friday issued a joint statement on the deadly clashes between Armenia and Azerbaijan. The full text of the statement is provided below.
“We deplore the death of three Armenian servicemen on 28 July in clashes with Azerbaijani forces at Armenia’s Gegharkunik province border after Armenian positions and several villages were reportedly fired at since early morning, and express our deep condolences to their families. Unfortunately, this is just the latest in a series of incidents or provocations over the last months, including violations of the inter-state border that began with the incursion of Azerbaijani troops into Armenian territory on 12 May. The recent exchange of fire at the Nakhchivan border, where another Armenian soldier died, was no less concerning.
We call on both sides to strictly observe the ceasefire and refrain from any provocations. Any possible disagreements about the border must be addressed through negotiations in a border delimitation and demarcation process, not through the use of force and unilateral actions. All forces need to pull back to positions held before 12 May and in line with the provisions of the Tripartite Ceasefire Statement.
To de-escalate the situation, it is of utmost importance that inflammatory rhetoric ceases immediately. In this context, we condemn in particular recent statements by Azerbaijani representatives regarding so-called ‘West Zangezur’ and referring to the territory of the Republic of Armenia as Azerbaijani ‘ancestral land’. Such statements are highly irresponsible and threaten to undermine regional security further.
We recall the EU’s commitment to support confidence-building measures and the addressing of any issues at the negotiating table, including through the resumption of negotiations on a lasting conflict settlement and the future status of the Nagorno-Karabakh region.”