Քաղաքական 12:16 05/08/2021 Հայաստան
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը հայտնեց, որ 107 պատգամավորից ԱԺ փոխնախագահի ընտրության քվեարկությանը մասնակցել է 104 պատգամավոր, իսկ 1 քվեաթերթիկ անվավեր է ճանաչվել: Ըստ Բաբայանի՝ քվեատուփը բացելուց հետո պարզվել է, որ Իշխան Սաղաթելյանին կողմ են քվեարկել 53 պատգամավոր, դեմ՝ 50-ը:
«Հայաստան» խմբակցության նախագահ Սեյրան Օհանյանը հայտնեց, որ որոշումը ուժի մեջ է և կրկին առաջադրելու են Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը:
Իշխան Սաղաթելյանը հայտնեց, որ վերահաստատում է իր նախորդ երկու ելույթները և ավելացնելու բան չունի:
ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը փորձեց ԱԺ փոխխոսնակի չընտրվելը կապել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Սեդրակյանի բացակայությամբ, քանի որ Սաղաթելյանին չէր բավարարել միայն մեկ ձայն:
Իշխան Սաղաթելյանը նշեց, որ այդ պատգամավորի բացակայության մասին իշխող ուժը գիտեր, քանի որ մինչ քվեարկությունը հայտարարվել էր, որ նա գտնվում է ՀՀ-ից դուրս:
Lեհաստանում ընթացող Մ20 և Մ23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականի անդամ Ջուլիետա Ավանեսյանը դարձել է...

Politics 15:11 05/08/2021 Armenia
MP Ishkhan Saghatelyan from the opposition Armenia bloc was not elected Deputy Speaker of the National Assembly as a result of the secret ballot on Thursday, falling just one vote short.
The head of the Counting Commission of the National Assembly, Narek Babayan, announced that out of 107 lawmakers, 104 took part in the vote and 1 ballot was declared invalid. 53 MPs voted in favor, while 50 others voted against his candidacy.
Ishkhan Saghatelyan needed 54 votes to be elected deputy parliament speaker.
After the announcement of the voting results, the head of the Armenia bloc’s parliamentary faction, Seyran Ohanyan, said that Saghatelyan's candidacy would be nominated again.
Ishkhan Saghatelyan said in turn that he had nothing to add, reaffirming his previous two statements.
MP Vahagn Aleksanyan from the ruling Civil Contract Party tried to attribute the non-election of the third deputy speaker to the absence of Armenia bloc MP Davit Sedrakyan, since Saghatelyan fell just one vote short to be elected.
Saghatelyan said in turn that the ruling faction knew about the absence of the deputy, since before the vote it was announced that Sedrakyan was abroad.