Արցախի ՄԻՊ. Շուշիի Հին-շենի բնակիչների 4 խոշոր եղջերավոր կենդանիներ հափշտակել են ադրբեջանցի զինվորականները
«Շուշիի շրջանի Հին-շեն համայնք կատարած այցի շրջանակներում հանդիպումներ եմ ունեցել համայնքի ղեկավարի և բնակիչների հետ, ծանոթացել նրանց հուզող խնդիրներին։
Գյուղը մինչև պատերազմը ունեցել է 187 բնակիչ, որոնցից ընդամենը 86-ն է հիմա մշտապես բնակվում գյուղում։ Գյուղացիների վերադարձի և գյուղում բնականոն կյանքի վերականգնման հիմնական խոչընդոտը գյուղի նկատմամբ գերիշխող դիրք զբաղեցնող հարակից բլրի վրա ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունն է։
Գյուղի մերձակայքում գտնվող բլրի վրա տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի հենակետն անմիջական և անհերքելի սպառնալիք է Հին-շենի խաղաղ բնակչության կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության համար։
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը այդ տարածքներում անվտանգային առումով խոչընդոտներ է ստեղծում և ուղղակի սպառնալիք է հանդիսանում նաև գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու առումով, մասնավորապես՝ խոտհարքների կազմակերպման, արոտավայրերից օգտվելու և մեղվափեթակների սպասարկման համար։
Հուլիսի 29-ին և օգոստոսի 2-ին Շուշիի շրջանի Հին-շեն համայնքի բնակիչներին պատկանող 4 խոշոր եղջերավոր կենդանիներ հափշտակվել են։ Գյուղացիների պնդմամբ՝ անասուններին ապօրինի տիրացել են հիշյալ հենակետում ծառայություն իրականացնող ադրբեջանական զինվորականները։
Իրավապահ մարմինների հետ քննարկումների արդյունքում պարզել եմ, որ դեպքի վերաբերյալ Շուշիի վարչակազմի ղեկավարի՝ գլխավոր դատախազին հասցեագրված հաղորդումը արդեն ուղարկվել է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանություն։
Աներկբա է՝ ԱՀ համապատասխան մարմինները ռուս խաղաղպահների միջնորդությամբ պետք է բանակցություններ սկսեն վերոնշյալ հենակետը գյուղի մերձակա տարածքից հեռացնելու ուղղությամբ՝ բնակիչների բնականոն կյանքը վերականգնելու, նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ու անվտանգությունը երաշխավորելու համար»։
- Մաճկալաշենի գերեվարված բնակիչն ադրբեջանցիների կողմից ծեծի և անմարդկային վերաբերմունքի է ենթարկվել. Արցախի ՄԻՊ
- Արցախում բնակիչներից մեկը կորած անասունների որոնման ընթացքում հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում. Արցախի ՄԻՊ

Society 14:36 07/08/2021 NKR
The Azerbaijani troops stole 4 livestock animals owned by the residents of the village of Hin Shen in the Shushi region, Artsakh Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan said in a statement on Saturday.
"Within the framework of the visit to the Hin Shen community of the Shushi region, I held meetings with the community head and local residents to get acquainted with their problems.
“The village had 187 inhabitants before the war, of whom only 86 live permanently in the village now. The main obstacle to the return of villagers and the restoration of normal life in the village is the presence of the Azerbaijani armed forces on the adjacent hill, which holds a dominant position over the village,” the ombudsman said.
The Azerbaijani military base deployed on a hill near the village poses an imminent and undeniable threat to the life, physical and mental integrity of the Hin Shen residents, he underlined.
“The presence of the Azerbaijani armed forces in those areas creates security risks and a direct threat to agricultural activities, in particular, haymaking, use of pastures and maintenance of beehives.
“On July 29 and August 2, 4 livestock animals owned by the residents of the Hin Shen community of Shushi were stolen. According to the villagers, the animals were illegally taken by the Azerbaijani military serving in the mentioned base.
“As a result of discussions with law enforcement agencies, I found out that the report of the Shushi administration head on the incident addressed to the prosecutor general has already been forwarded to the police of the Artsakh Ministry of Internal Affairs.
“There is no doubt that the competent authorities of the Republic of Artsakh should start negotiations, with the mediation of Russian peacekeepers, on removing the above-mentioned base from the vicinity of the village to restore the normal life of the residents, guarantee their rights and security,” the statement read.