Քաղաքական 12:02 09/08/2021 Հայաստան
«Արդեն տևական ժամանակ է, որ Վերաքննիչ դատարանի ավտոմատ համակարգը, որով պետք է գործերը մակագրվեն դատավորներին, առգրավված է ԱԱԾ-ի կողմից և մակագրումը տեղի է ունենում, մեղմ ասած, կասկածելի եղանակով»,- խորհրդարանում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը։
Նա Պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Վլադիմիր Վարդանյանին խնդրեց կարծիք հայտնել, թե որպես հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու, արդյոք այդ իրավիճակը նորմալ է համարում, արդյոք այն չի հակասում շատ իրավական նորմերի և նա ի՞նչ պրոակտիվ գործողություններ է անելու վիճակը շտկելու ուղղությամբ:
Վլադիմիր Վարդանյանը հայտարարեց, որ եթե դատական համակարգի աշխատանքը խաթարվում է, ապա այն լուրջ խնդիր է և հավելեց, որ խոսքը գնում է էլեկտրոնային ծրագրի մասին, որի միջոցով էլ կարող են մանիպուլյացիաներ անել, կամ այն շրջանցելով մակագրել:
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեռ չընտրված նախագահի թեկնածուն հայտարարեց, որ կարող է առաջիկայում հանձնաժողովում աշխատանքային քննարկում կազմակերպել և խնդիրը պարզաբանել:
Վարդանյանը նաև հավաստիացրեց, որ պատգամավորները չեն կարող միջամտել իրավապահների գործողություններին, բայց կարող են լինել նաև այլ լուծումներ և հավելեց, որ չափազանց կարևորում է էլեկտրոնային գործիքակազմի կիրառումը քրեաիրավական և դատական համակարգում:
Հայտարարելով որ խորհրդարանական վերահսկողության մասին է խոսքը՝ Մամիջանյանը նշեց. «Համենյան դեպս, դատավորներին կասկածելի ձևով գործերի մակագրումն անընդունելի իրավիճակ է՝ հաշվի առնելով, թե որքան քաղբանտարկյալներ և քաղաքական հայացքների համար դատապարտվողներ կան, որոնց գործերը վաղ թե ուշ հայտնվելու են այնտեղ»:
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորը նաև հայտնեց, որ իր տեղեկություններով Վերաքննիչ դատարանում եղել է երկրորդ համակարգիչը և կարելի էր մակագրման ծրագիրը տեղափոխել ռեզերվային համակարգչի վրա:
«Չունենալով փաստեր՝ դատողությունների վերաբերյալ տալ վերջնական գնահատական, իմ կարծիքով ընդունելի չպետք է լինի իմ և ձեր համար, դրա համար ես զերծ կմնամ գնահատականներ տալուց»,- հայտարարեց Վլադիմիր Վարդանյանը և կրկին պնդեց, որ հանձնաժողովը ձևավորելուց հետո կփորձեն հասկանալ, թե ինչ իրավիճակ է և ինչ լուծումներ կարելի է տալ:

Право 13:47 09/08/2021 Армения
«Уже длительное время, как автоматизированная система Апелляционного суда, визирующая дела на имя того или иного судьи, изъята Службой нацбезопасности, и визирование осуществляется, мягко говоря, сомнительным способом»,- в парламенте заявил депутат фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
Он попросил кандидата на пост председателя Комиссии по государственно-правовым вопросам Владимира Варданяна высказать мнение о том, считает ли он подобную ситуацию нормальной, не противоречит ли она правовым нормам, и какие он проактивные действия собирается совершить для исправления ситуации?
Владимир Варданян заявил, что если работа судебной системы нарушается, то это серьезная проблема, и добавил, что речь идет об электронной программе, с помощью которой также можно прибегнуть к манипуляциям или, обходя ее, производить визирование.
Кандидат на пост комиссии отметил, что может организовать рабочее обсуждение в комиссии и разъяснить проблему. Варданян также заверил, что депутаты не могут вмешиваться в действия правоохранителей, но могут быть и другие решения, заметив, что придает большую важность применению электронного инструментария также в судебной системе.
Мамиджанян отметил: «Тем не менее, визирование дел на имя судей сомнительным образом недопустимо, с учетом количества политзаключенных и приговариваемых за свои политические взгляды лиц, чьи дела, рано или поздно, окажутся здесь».
Депутат фракции «Честь имею» сказал также, что по имеющимся у него сведениям, в Апелляционном суде был и второй компьютер, и можно было бы программу по визированию перенести на резервный компьютер.
«Без фактов давать окончательные оценки по поводу рассуждений, я думаю, для меня и для вас должно быть недопустимо, поэтому я воздержусь от оценок»,- сказал Варданян, повторив, что после формирования комиссии они попытаются понять ситуацию и найти решения.